Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Opublikowane sztuki teatralne:
- Don't Drink the Water: A comedy in two acts (1967), ASIN B0006BSWBW
- Play It Again, Sam (1969), ISBN 0-394-40663-X
- God: A comedy in one act (1975), ISBN 0-573-62201-9
- The Floating Light Bulb (1981)
- Three One-Act Plays: Riverside Drive / Old Saybrook / Central Park West (2003), ISBN 0-8129-7244-9
- Writer's Block: Two One-Act Plays (2005), ISBN 0-573-62630-8 (includes Riverside Drive and Old Saybrook)
- A Second Hand Memory: A drama in two acts (2005)
- Jednoaktówki God (Bóg) i Death (Śmierć) zostały opublikowane w wydanym w 1975 roku zbiorze opowiadań "Bez piór".


Sztuki wystawione w Polsce:
TEATR - BÓG - Woody Allen, przekład: Anna Kołyszko

Teatr Witkacego w Zakopanem, Scena Witkacego
reżyseria: Piotr Dąbrowski
scenografia: Marek Mikulski
muzyka: Jerzy Chruściński

Nieprawdopodobny absurd życia.

Dwóch Greków zastanawia się nad zakończeniem sztuki zgłoszonej do konkursu dramatycznego w starożytnych Atenach. Po chwili jednak okazuje się, że doskonale zdają oni sobie sprawę z tego, iż są tylko postaciami scenicznymi w sztuce napisanej przez kogoś innego, granej właśnie na scenie...
Żonglerska zabawa konwencjami, zaskakujące przejścia między fikcją sceny a rzeczywistością - aktorami a publicznością, absurdalny humor, wydobywający nieprawdopodobny absurd życia, które nas otacza.

"...Jeśli jest gdzieś człowiek kina i teatru, który dość dokładnie odpowiada Witkacowskiemu widzeniu świata i sztuki w owym konwencyjnym poplątaniu sensu i bezsensu, jest nim niewątpliwie (...) Woody Allen".

Tadeusz Nyczek


ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM - Woody Allen
Teatr Nowy w Poznaniu

reżyseria: Eugeniusz Korin
scenografia: Andrzej Witkowski
obsada: Mirosław Kropielnicki, Małgorzata Łodej, Ildefons Stachowiak, Mariusz Puchalski, Barbara Kałużna, Grażyna Korin


Woody Allen i jego specyficzne poczucie humoru, oryginalność bycia, przekorna inteligencja tworzą pospołu ciekawe miejsce spotkania Melpomeny i dziesiątej muzy, zwanej wiek już temu Filmią. Dziś nikogo nie dziwi, że teatr wykorzystuje chwyty filmowe, a film czerpie z arsenałów teatru. W świecie Woody Allena stolica teatru, Broadway, wciąż zapośrednicza się ze stolicą filmu, Hollywoodem. Bohater komedii i alter ego Allena egzystuje na ich pograniczu. Płaci za to jakąś cenę: nie zna "prawdziwego życia". Imponuje nam jako człowiek teatralny i filmowy, a bawi nas i uczy jako wieczny sceptyk, domowy filozof i ironista.ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM - Woody Allen
Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie

reżseria - Wojciech Malajkat
Obsada: Agnieszka Ćwik, Aleksandra Dzięcielska, Agnieszka Grzybowska, Ewa Kamińska-Jankowska, Joanna Kaczmarek,Katarzyna Michalska-Dyjak, Katarzyna Ulicka-Pyda, Adam Biernat, Janusz Onufrowicz (gościnnie), Robert Wabich (gościnnie)

Pełna błyskotliwego humoru komedia autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców filmu, literatury i teatru - Woody`ego Allena. Sztuka jest nie tylko satyryczną analizą psychologiczną środowiska amerykańskich intelektualistów, nie tylko kpiną z mitotwórczej roli hollywoodzkiej "fabryki snów", ale także błyskotliwym studium skomplikowanych relacji międzyludzkich.
Bohaterem scenicznej opowieści jest znerwicowany krytyk filmowy desperacko poszukujący romantycznej miłości. Nieoczekiwanie wielkie uczucie znajduje... w ramionach żony swojego najlepszego przyjaciela. Dręczony wyrzutami sumienia, szuka pocieszenia w filmowym świecie fantazji...
Koszalińska inscenizacja jest dziełem WOJCIECHA MALAJKATA, popularnego aktora doskonale znanego z wielkiego i małego ekranu, który właśnie w Koszalinie debiutuje w roli reżysera.
Swój reżyserski debiut Wojciech Malajkat dedykuje ADAMOWI HANUSZKIEWICZOWI.SEKS NOCY LETNIEJ - Woody Allen
Teatr Scena Prezentacje, Warszawa

Adaptacja teatralna: Jurgen Fischer
Przekład: Monika Muskała
Kostiumy: Ewa Zaborowska
Scenografia: Marcin Stajewski
Reżyseria: Feliks Falk
Występują: Anna Samusionek, Grażyna Wolszczak, Daria Widawska, Mirosław Konarowski, Jacek Mikołajczak, Henryk Talar
Premiera w maju 2002 r.
Spektakl trwa 90 min.


"Pomyślałem, że byłoby uroczo znaleźć się nagle na przełomie wieków, w samym środku lata, gdzieś około 1910 roku. Cudownie byłoby spędzić jedno popołudnie grając w badmintona i łapiąc motyle w miłym towarzystwie. Postanowiłem więc napisać scenariusz, a potem stwierdziłem, że byłoby dobrze, gdybym zrobił z tego film.(...) Chciałem zrobić film słodki jak cukierek - taki rodzaj filmowego deseru.(...) Osobiście bardzo lubię ten film i świetnie się bawiłem podczas jego realizacji. Pragnąłem pokazać wieś w całej krasie - tak jak opisałem Nowy Jork w filmie "Manhattan".
Woody Allen o pomyśle scenariusza i filmie "Seks nocy letniej"