Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Wiadomości:

Najlepsze filmy autorstwa Allena w jego opinii
    (1 lipca 2010, stopklatka.pl)

    W wywiadzie dla dziennika "The Times" Allen zdradził, które ze swoich filmów uważa najlepsze. Oto one:

- "Purpurowa Róża z Kairu" (1985) - Mia Farrow gra tu kobietę, która odwiedza codziennie kino, aby zapomnieć o smutkach życia. W trakcie jednego z seansów bohater filmu przygodowego schodzi do niej z ekranu.

- "Wszystko gra" (2005) - Historia ubogiego trenera tenisa (Jonathan Rhys Meyers), którego życie zmienia się diametralnie po ślubie z córką majętnego przemysłowcu. Bohater ma jednak pecha: zakochuje się w swojej przyszłej szwagierce (Scarlett Johansson).

- "Strzały na Broadwayu" (1994) - Lata 20. XX wieku. Aby sfinansować wystawienie sztuki młodego literata, jego agent zwraca się z prośbą o pieniądze do potężnego gangstera. W zamian zgadza się zaangażować nieutalentowaną dziewczynę mafioza do głównej roli.

- "Zelig" (1983) - Allen wciela się tu w postać tytułowego bohatera - mężczyzny, który w otoczeniu określonej grupy osób (np. rabinów czy Azjatów) upodabnia się do nich fizycznie.

- "Mężowie i żony" (1992) - Ostatni wspólny film Allena i Mii Farrow. Historia dwóch małżeństw z długim stażem, które zaczynają przechodzić kryzys.

- "Vicky Cristina Barcelona" (2008) - Dwie młode dziewczyny udają się do Hiszpanii na wakacje swojego życia. Spotykają tam pewnego niewyżytego seksualnie malarza i jego niezrównoważoną żonę.


Carla Bruni będzie dyrektorką muzeum w filmie Allenae
    (1 lipca 2010, film.wp.pl)

    Pierwsza dama Francji Carla Bruni-Sarkozy otrzyma rolę dyrektorki muzeum w następnym filmie Woody'ego Allena - informuje we wtorek dziennik "Le Figaro".

Sceny, w których wystąpi małżonka Nicolasa Sarkozy'ego, będą kręcone w luksusowym Hotelu Le Bristol w Paryżu.
Jak podkreśla dziennik, pierwsza dama nie będzie miała wymówek w razie spóźnienia się na plan zdjęciowy, gdyż hotel ten leży bardzo blisko Pałacu Elizejskiego.
W filmie, który będzie komedią romantyczną, zagrają tacy aktorzy jak Kathy Bates, Marion Cotillard, Michael Sheen i Owen Wilson. Osnową fabuły będzie podróż pewnej rodziny do Paryża w interesach.
Carla Bruni-Sarkozy potwierdziła w listopadzie, że zgodziła się zagrać w tym filmie. "(Allen) zaproponował mi udział w swoim następnym filmie - oświadczyła - i zgodziłam się".

"Nie mogę przepuścić takiej okazji. Kiedy będę babcią, będzie mi miło na myśl, że grałam w filmie Woody'ego Allena" - dodała.


Woody Allen: kiedy kończę film, chcę żeby zobaczyła go Diane
    (27 czerwca 2010, film.onet.pl)

    Woody Allen wyjawił, że kręci filmy z myślą o swojej byłej partnerce Diane Keaton i grupie bliskich przyjaciół, ponieważ tylko ich opinie są dla niego ważne.

Znany reżyser, który słynie z tego, że nigdy nie powraca do swoich filmów, przyznaje, że staje za kamerą wyłącznie dla przyjemności swoich przyjaciół, w tym także gwiazdy swojego filmu "Annie Hall", z którą spotykał się w latach 70-tych.

- Powiem tak: kiedy kończę film, chcę, aby zobaczyło go 6, może 8 osób. Zapraszam na pokaz Diane Keaton i kilku bliskich przyjaciół. Kiedy oni już go zobaczą, nie obchodzi mnie, co będzie dalej. Największą przyjemność czerpię z możliwości oglądania filmu z Keaton i przyjaciółmi. Reszta jest nieważna - mówi Woody Allen


Woody Allen: brakuje mi cierpliwości na planie
    (27 czerwca 2010, film.onet.pl)

    Amerykański filmowiec Woody Allen przyznaje, że lubi kręcić filmy w szybkim tempie, ponieważ brakuje mu cierpliwości na planie.

Woody Allen jest bardzo niecierpliwym reżyserem i lubi tworzyć w komfortowych warunkach - Pracowici reżyserzy, jak chociażby Steven Spielberg, naprawdę przykładają się do swojej pracy. Wyjeżdżają na daleki plan zdjęciowy i mieszkają całe wieki na jakiejś pustyni albo w innym zakazanym miejscu, żeby stworzyć film. Filmują sceny pod każdym możliwym kątem i robią wszystko to, na co mnie brakuje cierpliwości - mówi reżyser w wywiadzie dla gazety "Daily Telegraph" przyznając, że końcowy efekt jego pracy reżyserskiej bardzo rzadko spełnia jego oczekiwania.

- Zawsze zaczynam pracę z nową nadzieją. Kiedy piszę w zaciszu swojego domu, gdzie nie muszę mierzyć się w rzeczywistością, myślę sobie "To jest świetne" albo "Och, ta scena będzie fantastyczna" albo "To będzie zupełnie jak "Obywatel Kane". Później robię film i popełniam błędy. Ustawiam kamerę w nieodpowiednim miejscu. Sceny, które w domu wydawały mi się genialne, wcale takie nie są. Wszystko jest bardzo rozczarowujące.


Woody Allen chce Kristen Stewart
    (2 czerwca 2010, film.wp.pl)

    Woody Allen zamierza zaangażować Kristen Stewart do swojego kolejnego projektu filmowego.
Gwiazda kinowej serii "Zmierzch" najwyraźniej przypadła do gustu 74-letniemu reżyserowi.
- Ta dziewczyna jest śliczna - oświadczył Allen. - Widziałem ją w zwiastunach i spotach reklamowych, ale nie obejrzałem żadnego filmu z serii "Zmierzch".

23 września w kinach za oceanem zagości nowe dzieło reżysera, "You Will Meet a Tall Dark Stranger".

Kristen Stewart będziemy mogli podziwiać od 30 czerwca w filmie "Saga Zmierzch: Zaćmienie".


Alison Pill u Allena. Pełna obsada "Midnight In Paris"
    (26 maja 2010, stopklatka.pl)

    Woody Allen ogłosił pełną obsadę swojego najnowszego filmu, "Midnight In Paris". Nowym nazwiskiem na liście jest Alison Pill, młoda aktorka znana m.in. z obrazu "Obywatel Milk" Gusa Van Santa.

Dołączy ona do obsady, w której znajdują się Kathy Bates, Adrien Brody, Carla Bruni, Marion Cotillard, Rachel McAdams, Michael Sheen, Owen Wilson oraz mniej znani Nina Arianda, Kurt Fuller, Tom Hiddleston, Mimi Kennedy i Corey Stoll.

"Midnight In Paris" opowiada historię pewnej rodziny, która przybywa do stolicy Francji w sprawach biznesowych. Po czasie spędzonym w Paryżu uświadamiają sobie, że nie chcą by ich życie wyglądało tak jak dotychczas. Zdjęcia do tego obrazu mają się rozpocząć latem w Paryżu.

Alison Pill niedługo będzie można również oglądać w filmie "Scott Pilgrim vs. the World" Edgara Wrighta .


Adrien Brody przyciąga uwagę u Woody'ego Allena
    (21 maja 2010, film.onet.pl)

    Adrien Brody dołączy do obsady filmu "Midnight in Paris" Woody'ego Allena. Komedia romantyczna Woody'ego Allena przedstawi historię rodziny, która wybiera się do Paryża w interesach. Wśród podróżnych znajduje się para narzeczonych, którzy dochodzą do zgubnego wniosku, że każde życie byłoby lepsze od tego, które wiedli do tej pory.

Szczegóły dotyczące roli Brody'ego nie są znane, wiadomo jedynie, że będzie ona "przyciągająca uwagę". Aktor partnerował będzie na planie Owenowi Wilsonowi, Marion Cotillard, Rachel McAdams, Kathy Bates i Michaelowi Sheenowi.

Za produkcję obrazu odpowiadać będą Letty Aronson, Steve Tenenbaum i Jaume Roures.
Adrien Brody wystąpił niedawno w thrillerze "Istota", który trafi na polskie ekrany 18 czerwca 2010 roku.


Wysoki i nie do końca udany nieznajomy
    (21 maja 2010, film.onet.pl)

    Jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu w Cannes była światowa premiera najnowszego filmu Woody'ego Allena - "You Will Meet a Tall Dark Stranger". Niestety, pierwsze recenzje nie wróżą powtórki z sukcesu "Vicky Cristina Barcelona".

Woody Allen jest reżyserem niezwykle płodnym. Brzmi to może zabawnie, biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie twórcy sprawami seksu, ale liczby potwierdzają te słowa: od 1982 Allen co rok reżyseruje nowy film. Ledwo co w naszych kinach zagościło "Co nas kręci, co nas podnieca", a z Cannes już docierają pierwsze wieści o kolejnym dziele Amerykanina. Tym razem reżyser zaprosił do współpracy Josha Brolina, Naomi Watts, Anthony'ego Hopkinsa, Freidę Pinto i Lucy Punch. Niestety, "You Will Meet a Tall Dark Stranger" nie zachwyciło krytyków obecnych na festiwalu. Jak donoszą zagraniczni komentatorzy, ze znaczni większym entuzjazmem mówi się nie o samym filmie, lecz o konferencji prasowej z udziałem Allena, w trakcie której reżyser miał powiedzieć, że jest stanowczo przeciwny śmierci.

Justin Chang z "Variety" nazwał film "średnim" i zarzucił, że dzieło w dużej mierze składa się z tego, co u Allena najgorsze. "Akcja dzieje się w uprzywilejowanym, nierealnym świecie. Bohaterowie z artystycznymi aspiracjami co jakiś czas pójdą do opery lub od niechcenia napomkną o zasadzie nieoznaczoności Heisenberga. (...) Czasem coś rozbawi lub ucieszy oko, ale całość pozostawia niesmak" można przeczytać w recenzji.

"The Hollywood Reporter" zarzuca dziełu fragmentaryczność i niekompletność: "postaci kreowane przez Brolin, Watts i Punch są jednowymiarowe. Film kończy się na dobrą sprawę dopiero wtedy, kiedy zaczynają się najciekawsze komplikacje, co każe zastanowić się, jak wiele zainwestował Allen w stworzenie odpowiednich melodramatów w tej historii. Bohaterowie nie są ludzcy, nie mają naturalnych instynktów, raczej przypominają lalki. Decyzje padają albo poza kamerą, albo w sposób nagły, co sprawia, że momentami film wydaje się nieprzemyślany".

Jeff Wells pisze: "nowe dzieło Allena nie jest filmem, na który ludzie czekają i z którego będą się cieszyli w trakcie projekcji. Musiałbym być zmuszony do ponownego obejrzenia. Przepraszam, Woody, ale "Stranger" zasługuje co najwyżej na czwórkę z minusem. Jednakże muszę przyznać, że nawet "Allen na czwórkę z minusem" byłby filmem na piątkę u wielu innych reżyserów".


Woody Allen marzy o Cate Blanchett i Reese Witherspoon
    (21 maja 2010, film.onet.pl)

    Woody Allen marzy o współpracy z Cate Balnchett i Reese Witherspoon. Allen opowiedział o swoich zawodowych planach podczas niedawnej konferencji prasowej na festiwalu w Cannes, gdzie promował swój najnowszy film "You Will Meet A Tall Dark Stranger".

- Zwykle nie podaję nazwisk aktorów, z którymi chciałbym współpracować, bo pomysły na obsadę pojawiają się dopiero po ukończeniu scenariusza - powiedział filmowiec. - Ale muszę przyznać, że zawsze chciałem zrobić film z Cate Blanchett, bo nigdy z nią nie pracowałem. Poza tym nigdy nie proponowałem żadnej roli Reese Witherspoon, a z nią również zawsze chciałem spotkać się na planie. Uważam, że obie te aktorki są bardzo utalentowane i chciałbym obsadzić je w jednym ze swoich filmów, ale nigdy nie mieliśmy okazji, żeby o tym porozmawiać - dodał.


Woody Allen o starości
    (21 maja 2010, film.onet.pl)

    Woody Allen wziął udział w dyskusji nad jego najnowszym filmem "You will meet a tall dark stranger" podczas festiwalu filmowego w Cannes.

- Starość nie ma żadnych zalet. Człowiek nie staje się mądrzejszy. Jedyne, co się pojawia, to silniejsze dolegliwości kręgosłupa i problemy ze wzrokiem. Odradzam starość każdemu, kto jest w stanie jej uniknąć. Mój stosunek do śmierci pozostaje wciąż taki sam: jestem jej całkowicie przeciwny - powiedział 75-letni filmowiec opisując życie jako "ponure, bolesne i koszmarne doświadczenie".


Woody Allen ogłasza tytuł swojego najnowszego filmu
    (1 maja 2010, filmweb.pl)

    Wiemy już, jaki tytuł będzie nosił najnowszy film Woody'ego Allena, w którym wystąpi m.in. Carla Bruni-Sarkozy, żona prezydenta Francji. Będzie to "Midnight In Paris".

Film opowie o perypetiach pewnej rodziny, która przyjeżdża do Paryża w sprawach biznesowych. Para narzeczonych w stolicy Francji skonfrontuje się z iluzorycznymi przekonaniami, że życie inne niż to, jakie prowadzą, byłoby lepsze.

Poza Pierwszą Damą, w obsadzie znajdują się: Owen Wilson, Marion Cotillard, Rachel McAdams, Kathy Bates, Michael Sheen, Nina Arianda, Tom Hiddleston, Corey Stoll, Mimi Kennedy i Kurt Fuller.


Carla Bruni-Sarkozy jednak u Woody'ego Allena
    (30 kwietnia 2010, stopklatka.pl)

    Sprzeczne informacje napływają na temat udziału żony prezydenta Francji w najnowszym filmie Woody'ego Allena. Reuters powołując się na źródła zbliżone do producentów pisze dziś, że Carla Bruni-Sarkozy zagra w tym filmie. Wcześniej poddawano w wątpliwość taką możliwość.

Woody Allen zdjęcia do swojego najnowszego filmu rozpoczyna latem w Paryżu. Główne role w obrazie zagrają Marion Cotillard , Owen Wilson i Rachel McAdams . Jak to u Allena, tytuł i treść filmu są na tym etapie produkcji nieznane.


Tom Hiddleston z rolą u Allena
    (2 kwietnia 2010, filmweb.pl)

    Latem tego roku Woody Allen rozpocznie zdjęcia do kolejnego filmu. Na razie nie wiadomo praktycznie nic o fabule. Obraz nie ma nawet tytułu. Za to w obsadzie pojawiają się kolejne mniej lub bardziej znane nazwiska.

Najnowszym nabytkiem jest Tom Hiddleston. Mało jeszcze znany aktor zagrał jedną z głównych ról w marvelowskiej superprodukcji "Thor".

W obsadzie nowego filmu Allena są także: Marion Cotillard, Owen Wilson i Rachel McAdams.


"Co nas kręci, co nas podnieca" - pokaz przedpremierowy
    (25 marca 2010)

    8 kwietnia (czwartek, godz. 19:00) - pokaz przedpremierowy najnowszego filmu w reżyserii Woody'ego Allena "Co nas kręci, co nas podnieca".

W trakcie wieczoru przewidujemy koncert kwartetu jazzowego grającego ukochany przez Allena jazz nowoorleański i wiele innych atrakcji.

Bilety: 27 zł (parter), 25 (balkon)
Kinoteatr Rialto,
ul. św. Jana 24,
40-012 Katowice,
Tel. 32 251-04-31
www.rialto.katowice.pl


Nowy film Allena jednak bez francuskiej Pierwszej Damy?
    (21 marca 2010, filmweb.pl)

    Udział Carli Bruni w nowym filmie Woody'ego Allena nie jest taki pewny jak mogłoby się wydawać jeszcze kilka miesięcy temu. W wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji Allen zdradzał, że pracę na planie jego filmu mogą uniemożliwić pani prezydentowej oficjalne obowiązki francuskiej Pierwszej Damy.

Informacje o planach obsadzenia Carli Bruni w nowym filmie Allena pojawiły się po raz pierwszy minionego lata, a francuska prezydentowa potwierdziła je później w wywiadzie dla Canal Plus. Obecnie Allen nie jest pewien jej pojawienia się na planie swojego najnowszego obrazu, który latem kręcony będzie w Paryżu. - Carla Bruni jest Pierwszą Damą i w każdej chwili może zostać wezwana przez inne obowiązki. To może być kryzys polityczny, albo inne ważne wydarzenia. Muszę mieć na względzie ryzyko związane z taką sytuacją, więc na razie zatrudnienie jej w obsadzie nie jest pewne - mówi Allen.

Na planie jego nowego filmu na pewno pojawią się natomiast Owen Wilson , Rachel McAdams i Marion Cotillard .
Jeden z ostatnich filmów Allena "Co nas kręci, co nas podnieca" pojawi się w naszych kinach w kwietniu. W USA jesienią zadebiutuje jego najnowszy obraz, "You Will Meet A Tall Dark Stranger", w którym grają Naomi Watts , Josh Brolin , Anthony Hopkins i Antonio Banderas .


"Co nas kręci, co nas podnieca" - plakaty
    (21 marca 2010, filmweb.pl)

    Dystrybutor zaprezentował dwa polskie plakaty komedii Woody'ego Allena "Co nas kręci, co nas podnieca", którą Kino Świat wprowadza na ekrany kin 9 kwietnia.
Rachel McAdams także wystąpi u Woody'ego Allena
    (6 marca 2010, filmweb.pl)

    Obsada najnowszego filmu Woody'ego Allena robi się coraz bardziej imponująca. Wczoraj informowaliśmy o angażu Marion Cotillard, a dziś dowiadujemy się, że w filmie wystąpi także Rachel McAdams ("Sherlock Holmes"). Na ekranie powinni się także pojawić Owen Wilson i żona prezydenta Francji Carla Bruni.

Jak to zwykle bywa z filmami Allena, na tym etapie produkcji praktycznie nic o nim nie wiadomo. Nieznany jest tytuł, nie ujawniono żadnych szczegółów fabuły. Jedyna rzecz, jaka jest pewna, to miejsce gdzie będzie rozgrywać się akcja: tym razem jest to Francja. Zdjęcia kręcone będą latem.


Marion Cotillard zagra u Woody'ego Allena
    (3 marca 2010, stopklatka.pl)

    Woody Allen przygotowuje swój kolejny film, i jak zwykle niewiele wiadomo na jego temat. Ze strzępów informacji budowana jest obsada nadchodzącej opowieści. Dziś pojawiła się wiadomość, że do zespołu aktorskiego dołączyła Marion Cotillard , laureatka Oscara za "Niczego nie żałuję - Edith Piaf" .

Niezatytułowany jeszcze film rozgrywać ma się w Paryżu. Główną rolę męską zagra Owen Wilson , a zdjęcia mają ruszyć latem. Już od jakiegoś czasu media donoszą, że w obrazie tym zagra Carla Bruni-Sarkozy, żona prezydenta Francji. Allen ukrywa temat filmu, a jego tytuł poda dopiero po zakończeniu prac nad projektem.

Allen ponownie łączy swoją pracę z Europą. Tutaj nakręcił większość swoich ostatnich filmów, z przerwą na zeszłoroczny "Co nas kręci, co nas podnieca". Na premierę zaś czeka jego nakręcony w Londynie "You Will Meet a Tall Dark Stranger" , ponownie zrealizowany na naszym kontynencie. W obsadzie znaleźli się: Antonio Banderas, Josh Brolin, Anthony Hopkins, Naomi Watts, Gemma Jones, Freida Pinto i Lucy Punch, a premiera zapowiadana jest na wrzesień.

Kolejny, tym razem francuski projekt, to pierwsza produkcja nakręcona przy współpracy hiszpańskiej firmy Mediapro, z którą Allen łączy teraz kontrakt.


Owen Wilson u Woody'ego Allena
    (28 lutego 2010, film.wp.pl)

    Owen Wilson zagra w nowym filmie Woody'ego Allena. Podobnie, jak w przypadku wszystkich swoich pozostałych produkcji, Allen milczy na temat fabuły filmu oraz jego postaci, dlatego nie wiemy, kogo zagra Wilson. W listopadzie zeszłego roku pierwsza dama Francji, Carla Bruni, zdradziła, że dołączyła do obsady dzieła, jednak do dziś ani Allen, ani jego bliscy współpracownicy nie potwierdzili tej informacji.

Owena Wilsona mogliśmy podziwiać w maju 2009 roku w komedii "Marley i ja". Dorobek Woody'ego Allena zamyka film "Co nas kręci, co nas podnieca", który w polskich kinach zagości 9 kwietnia.


Sztuka Allena w Teatrze 6. Piętro
    (6 stycznia 2010, gazeta.pl)

    Aktor Michał Żebrowski i reżyser Eugeniusz Korin otwierają Teatr 6. Piętro w Pałacu Kultury i Nauki. Pierwsza premiera - "Zagraj to jeszcze raz Sam" z Kubą Wojewódzkim w roli głównej - w marcu.

Twórcy nowego teatru nie ukrywają, że scena będzie miała charakter komercyjny. Dlatego już w pierwszej premierze, zapowiadanej na 6 marca komedii "Zagraj to jeszcze raz Sam" Woody'ego Allena, w głównej roli wystąpi telewizyjny gwiazdor Kuba Wojewódzki. Spektakl rozpocznie cykl "Miłość, zdrada i wybaczenie wg Woody'ego Allena", w którym znajdą się również premiery "Central Park West" i "Miasteczka St. Brook".

Nad pracą teatru Żebrowski i Korin czuwają wspólnie: Żebrowski jest dyrektorem artystycznym, Korin - programowym. - Ja jestem frontmanem teatru, ale to Eugeniusz zajmuje się doborem repertuaru, artystów, z którymi współpracujemy - wyjaśnia Żebrowski.
Archiwum wiadomości: 2009
  2008  2007  2006  2005  2004, 2003