Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Wiadomości:

"Zagraj to jeszcze raz, Sam" na deskach Teatru Śląskiego
    (28 grudnia 2009, www.teatrslaski.art.pl / mmsilesia.pl)

    Od piątku, 18 grudnia na scenie kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach można oglądać zupełnie nową sztukę - "Zagraj to jeszcze raz, Sam". W roli głównego bohatera Maciej Wizner, reżyseruje Grzegorz Kempinsky.

Scenariusz pełen humoru właściwego najsłynniejszemu okularnikowi na świecie, znany jest także z obrazu filmowego. Całość jest luźnym nawiązaniem do kultowego filmu "Casablanca", a rolę kinowego amanta z lat 30. powierzył reżyser Grzegorzowi Przybyłowi.

W oryginale w rolę głównego bohatera wcielił się sam Woody Allen, w katowickiej adaptacji sztuki zobaczymy w niej Macieja Wiznera. Towarzyszyć będą mu wspomniany Grzegorz Przybył, Przemysław Wasilkowski, Dariusz Chojnacki, Karina Grabowska, Katarzyna Dudzińska oraz Dominika Dzierżęga.


Francuska pierwsza dama zagra u Woody'ego Allena
    (28 listopada 2009, stopklatka.pl)

    Carla Bruni potwierdziła swój udział w nowym filmie Woody'ego Allena. Amerykański reżyser zachwycił się francuską pierwszą damą w czasie spotkania w Paryżu latem tego roku.

W czasie czerwcowej promocji "Co nas kręci, co nas podnieca" ("Jakby nie było") w Paryżu, 73-letni Woody Allen mówił dziennikarzom, że chciałby zaangażować Carlę Bruni-Sarkozy. - Jestem pewny, że byłaby cudowna. Ma charyzmę i jest przyzwyczajona do występów publicznych. Mógłbym jej zaproponować dowolną rolę - mówił Allen przed prywatnym spotkaniem z francuską parą prezydencką w Pałacu Elizejskim.

Carla Bruni potwierdziła przyjęcie propozycji Allena w wywiadzie dla telewizji Canal+, ale na razie nie zdradza jeszcze w jaką postać wcieli się w jego najnowszym filmie. Zdjęcia do niego odbędą się latem przyszłego roku w Paryżu.Honorowy Oscar dla Gordona Willisa
    (19 listopada 2009, stopklatka.pl)

     Pierwsze konsekwencje niedawnych zmian w zasadach rozdania Oscarów przez Amerykańską Akademię Filmową za nami. W sobotnią noc w Hollywood wręczono honorowe Oscary.

Pośród nagrodzonych znalzł się Gordon Willis - jeden z najważniejszych operatorów pracujących w Hollywood i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tego zawodu w latach 70-tych. Akademia nie dostrzegła jego wybitnych zdjęć do dwóch pierwszych części "Ojca chrzestnego" i dopiero "Ojciec chrzestny III" przyniósł mu nominację.

Willis to też operator przez wiele lat związany z Woodym Allenem , z którym nakręcił m.in. "Annie Hall" , "Zeliga" (nominacja do Oscara), "Wnętrza" , "Manhattan" , "Danny Rose z Broadwayu", "Purpurowa róża z Kairu" . W jego filmografii są też "Klute" i "Wszyscy ludzie prezydenta" a ostatnią pracą tego operatora jest "Zdrada" z 1997 roku.


Znany jest już tytuł nowego dzieła Woody'ego Allena
    (28 października 2009, film.onet.pl)

     Nowy film Woody'ego Allena będzie nosił tytuł "You Will Meet A Tall Dark Stranger".
W filmie, który powstał podczas minionych wakacji w Londynie, zagrały takie gwiazdy, jak Antonio Banderas, Josh Brolin, Anthony Hopkins, Gemma Jones, Freida Pinto, Lucy Punch i Naomi Watts.

Bohaterami drugiego projektu zrealizowanego przez Allena we współpracy z wytwórnią Mediapro Antena 3 będą członkowie pewnej rodziny próbujący rozwiązywać swoje problemy i skomplikowane sprawy uczuciowe.

Film wejdzie na ekrany kin jesienią przyszłego roku.

Galeria zdjęć z planu "You Will Meet A Tall Dark Stranger"


Przegląd filmów Woody'ego Allena w Toruniu
    (18 października 2009, filmweb.pl)

     Filmoznawcze Koło Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Studencki Klub Pracy Twórczej "Od Nowa" przygotowują w dniach 23-25 listopada 2009 roku imprezę "Przejrzeć Woody'ego - festiwal, na którym dowiecie się o Woodym Allenie wszystkiego, co zawsze chcieliście wiedzieć, ale baliście się zapytać".

Festiwal to najbardziej znane i cenione filmy Woody'ego Allena a także spotkania z gośćmi i napisane specjalnie na tę okazję referaty. Zaprosilismy kluczowych toruńskich i krakowskich filmoznawców: dr. Piotra Skrzypczaka, dr Sylwię Kołos oraz Karolinę Van Laere. Przeanalizują oni twórczość Woody'ego Allena.

Ponadto imprezę uświetni spektakl soleckiego teatru oraz koncert jazzowy wybitnego tria: Bernarda Maseli, Nippy'ego Noyi i Jahra (muzyków współpracujących z gwiazdami takimi, jak: Miles Davis, Urszula Dudziak, Ewa Bem).

Organizatorzy planują także także zorganizowanie międzywydziałowego konkursu plastycznego na karykaturę reżysera. Przewidywana liczba uczestników to 500 osób.


Jakby nie było - premiera przełożona na przyszły rok
    (8 października 2009, źr. własne / informacja od dystrybutora)

     Według informacji otrzymanych od Kino Świat - dystrybutora filmu "Whatever Works" - polska premiera pierwotnie planowana na 16 października została przełożona na przyszły rok. Jak na razie brak informacji o dokładnym terminie. Światowa premiera odbyła się w kwietniu tego roku.


Woody Allen nakręci film w Brazylii
    (20 września 2009, stopklatka.pl)

     Woody Allen, który poszukując pieniędzy na produkcję i nowych lokalizacji dla swoich filmów, przywędrował kilka lat temu do Europy, wybiera się w dalszą podróż.

Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w mediach przedstawiciele reżysera, który jeszcze kilka lat temu nie wychylał nosa poza Manhattan, poszukują lokalizacji w Brazylii. Szukają także studia, które zechce zaangażować się w produkcję, a zgodnie z pojawiającymi się informacjami o udział w realizacji ubiegają się obecnie dwie brazylijskie wytwórnie, Conspiraçao i 02.

Prace na planie brazylijskiego projektu Allena mają ruszyć w 2011 roku, a zdjęcia powstaną w Sao Paulo i Rio de Janeiro. Allen wybrał już podobno odtwórców głównych ról w obrazie i powierzy je głównie brazylijskim aktorom, wśród których znajdują się Alice Braga i jej ciotka Sonia Braga, a także Rodrigo Santoro.


"Woody Allen" - kolekcja filmowa
    (15 września 2009, agora.pl)

     18 września ukaże się pierwszy tom 20-tomowej kolekcji Agory prezentującej filmy Woody'ego Allena. Serię otwiera "Manhattan" z 1979 r. - melodramat, który śmieszy i wzrusza przy akompaniamencie "Błękitnej rapsodii" Gershwina.

Woody Allen, jeden z najwybitniejszych scenarzystów i reżyserów świata, to wyjątkowy twórca, który od ponad 40 lat wciąż zaskakuje, prowokuje i fascynuje. Filmowa kolekcja Agory jest okazją do poznania jego bogatej twórczości - w 20-tomowej serii ukażą się m.in. takie dzieła Allena, jak "Śpioch", "Złote czasy radia", "Annie Hall", "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie" oraz "Melinda & Melinda". To także okazja, by docenić talent aktorski samego Woody'ego Allena oraz takich gwiazd Hollywood, jak Leonardo Di Caprio, Danny DeVito, Mia Farrow, Gene Hackman, Diane Keaton, John Malkovich, Sean Penn, Burt Reynolds czy Gene Wilder.

Wszystkim filmom na płytach DVD towarzyszą ilustrowane fotosami książki z podstawowymi informacjami o każdym dziele i jego twórcach, streszczeniem fabuły, opisem kulisów powstania obrazu, źródeł natchnienia i tajemnic warsztatu reżysera, a także zbiorem najzabawniejszych dialogów filmowych.

Pierwszy tom serii ukaże się w piątek, 18 września w promocyjnej cenie 9,98 zł. Kolejne tomy będą dostępne co piątek w cenie 29,87 zł w punktach sprzedaży prasy, salonach EMPIK, na KulturalnySklep.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 130 000. Wydawcą kolekcji jest Agora SA we współpracy z Imperial Cinepix.


Woody Allen chce pracować z Carlą Bruni
    (7 września 2009, film.onet.pl)

     Carla Bruni, modelka, piosenkarka i żona prezydenta Francji, podejmie współpracę z Woodym Allenem.

Piękna Włoszka ma zagrać jedną z głównych ról w najnowszym, nienazwanym dotąd filmie reżysera.
- Chciałbym pracować z Carlą Bruni - przyznał niedawno Allen. - Jestem pewien, że byłaby cudowna. Ma charyzmę i doświadczenie w publicznych występach. Jest spełnioną artystką, jest bardzo piękna i jestem przekonany, że ma również talent komediowy.
- Mogę zapewnić, że nie doprowadziłoby to do problemów z prezydentem Sarkozym - dodał Amerykanin. - Ani z wizerunkiem Francji.


"Whatever Works" w San Sebastian
    (28 czerwca 2009, film.onet.pl)

     Najnowszy film Quentina Tarantino "Bękarty wojny" otworzy Festiwal Filmowy w San Sebastian w sekcji Zabaltegi Pearls.

W zeszłym roku Zabaltegi Pearls otworzył film Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona", który na tegorocznym festiwalu zaprezentuje "Whatever Works".

W ramach Zabaltegi-Pearls zostanie pokazanych wiele filmów nagrodzonych na festiwalu w Cannes, będą to między innymi "Un Prophete" Jacques'a Audiarda, "Taking Woodstock" Anga Lee, "Vengeance" Johnnie'ego To i "Mother" Bonga Joona-ho.

Dwukrotny zdobywca głównej nagrody na festiwalu w San Sebastian - irański reżyser Bahman Ghobadi - zaprezentuje w tym roku najnowszy film "Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh" (No one knows about persian cats), który w Cannes zdobył nagrodę specjalną przyznawaną przez jury.

Na festiwalu będzie można również obejrzeć "The Limits of Control" Jima Jarmuscha, "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" Lee Danielsa i "Five Minutes of Heaven" Olivera Hirschbiegela.

Tegoroczny festiwal w San Sebastian będzie trwał od 18 do 26 września.


Woody Allen ponownie w Europie
    (28 czerwca 2009, film.onet.pl)

     Kolejne filmy Woody'ego Allena powstaną w Paryżu i Londynie. Obecnie nowojorski reżyser przygotowuje się do zdjęć do kolejnego filmu. Powstaną one w Londynie. Następnie artysta planuje przenieść się do stolicy Francji. O zamiarach twórcy powiadomili producenci z hiszpańskiego studia Mediapro.

Firma podpisała bowiem kontrakt z Woodym Allenem na trzy obrazy. Pierwszy, "Vicky Cristina Barcelona", już powstał. Teraz reżyser pracuje nad filmem z udziałem Naomi Watts, Josha Brolina, Anthony'ego Hopkinsa i Antonio Banderasa. W Paryżu kręcić będzie romantyczny film.

Szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Wiadomo jedynie, iż zdjęcia powstaną w 2010 roku i będą kręcone w stolicy Francji. - Woody Allen pisze obecnie scenariusz. Jak na razie nie otrzymaliśmy od niego żadnych informacji na temat obsady, czy tytułu - oświadczył Javier Mendez z Mediapro.


Woody Allen powalczy o żonę prezydenta Francji
    (20 czerwca 2009, filmweb.pl)

     Woody Allen powiedział, że chciałby, by Pierwsza Dama Francji, Carla Bruni-Sarkozy, zagrała rolę w jego filmie.

"Jestem przekonany, że byłaby wspaniała. Jest charyzmatyczna, do tego już wcześniej grała w filmach innych reżyserów, więc jej twarz jest znana publiczności" - powiedział w wywiadzie dla radia RTL. Reżyser ubolewa jednak, że jeszcze nie ma dla niej odpowiedniego scenariusza. Allen zapewnił mimo tego, że porozmawia z Bruni, by zapytać, czy jest zainteresowana tą propozycją.

Zanim Bruni-Sarkozy została sławną modelką, piosenkarką i żoną prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, wystąpiła na dużym ekranie w filmie Roberta Altmana "Pret-a-Porter".

Podobno Allen, który właśnie promuje swój najnowszy film - "Whatever Works", kolejny obraz planuje nakręcić w ojczyźnie Carli - we Francji.


Giulia y Los Tellarini w Polsce
    (10 czerwca 2009, materiały organizatora)

     Wraz z organizatorem - Wrocławskim Towarzystwem Gitarowym - zapraszamy na koncerty zespołu Giulia y Los Tellarini. Ich utwory znalazły się na ścieżce dźwiękowej w najnowszym filmie Woody Allena "Vicky Cristina Barcelona", w tym motyw przewodni filmu - piosenka "Barcelona". Polska trasa koncertowa będzie promowała płytę 'Eusebio'. Zapraszamy na koncerty:

17.06.2009 g. 20.00 Wrocław, Przestrzeń XO, ul. Kazimierza Wielkiego 19,
bilety: 33 zł przedsprzedaż; 40 zł w dniu koncertu;

18.06.2009 g. 20.00 Warszawa, Fonobar, ul. Wawelska 5
koncert zespołu poprzedzi projekcja filmu "Vicky Cristina Barcelona"
Bilety: 40 zł przedsprzedaż do 10.06; 60 zł od 11.06 do 18.06;

19.06.2009 g. 20.00 Poznań, Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39
Bilety: 35 zł przedsprzedaż do 10.06; 40 zł od 11.06 do 19.06;


Giulia y Los Tellarini jest zespołem unikalnym na skalę światową. Ich muzyka stanowi bowiem niebanalną, jedyną w swoim rodzaju fuzję elementów muzycznych z całego świata. Sugestywne chanson, łacińskie tremendismo, meksykańska tragedia, a także elegancki jazz to tylko nieliczne elementy, za pomocą których Giulia y Los Tellarini kreują swoje wyjątkowe muzyczne krajobrazy.

Zespół pochodzi z Barcelony. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim Woody'emu Allenowi, który w ścieżce dźwiękowej do swojego najnowszego filmu "Vicky Cristina Barcelona" (polska premiera filmu 17.04.2009) wykorzystał kompozycje grupy. Dzięki temu muzycy szybko stali się rozpoznawalni na całym świecie.

Owocem współpracy zespołu jest płyta zatytułowana Eusebio. Krążek został wydany w 2007 roku. To właśnie z niego pochodzi utwór Barcelona, który stał się muzycznym motywem przewodnim filmu Allena. Polska premiera albumu miała miejsce 9.05.2009.


Lucy Punch luksusową call girl u Woody'ego Allena
    (1 czerwca 2009, stopklatka.pl)

     Brytyjska aktorka Lucy Punch zastąpi Nicole Kidman na planie najnowszego filmu Woody'ego Allena. Kidman nie mogła zagrać u Allena ponieważ harmonogram realizacji jego filmu koliduje z pracami na planie "The Rabbit Hole", w którym australijska gwiazda gra, i który także produkuje.

Allen nie zdradza na razie ani tytułu swojego najnowszego obrazu, ani szczegółów jego scenariusza. Wiadomo już jednak, ze Punch wcieli się tutaj w rolę luksusowej call girl w stylu Ashley Dupre, dla której gubernator stanu Nowy Jork Eliot Spitzer stracił głowę, a potem stanowisko.

Lucy Punch przez kilka sezonów grała w sitcomie stacji CBS pt. "The Class", a na dużym ekranie wystąpiła między innymi w "Hot Fuzz". Niedawno zakończyła prace na planie "Young Americans", w którym grają także Anna Faris i Topher Grace.

W najnowszym filmie Allena zagrają także Josh Brolin, Anthony Hopkins, Antonio Banderas, Naomi Watts i Freida Pinto. Zdjęcia do niego powstaną w Londynie, a produkcją zajmie się hiszpańskie studio Mediapro, które produkowało również "Vicky Cristina Barcelona".


Kolejny bollywoodzki aktor w nowym filmie Allena
    (29 maja 2009, stopklatka.pl)

     Anupam Kher, to kolejny indyjski aktor, który wystąpi z Anthonym Hopkinsem i Naomi Watts w najnowszym filmie Woody'ego Allena. Kontrakt na rolę w niezatytuowanym jak zwykle obrazie, podpisała już także znana z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" - Freida Pinto.

Kher, który zagrał niedawno w innym filmie światowej sławy reżysera, "Ostrożnie, pożądanie" Anga Lee, u Allena wcieli się w rolę ojca bohaterki, którą zagra Pinto. Aktor, który szczegóły swojej kreacji pozna dopiero na krótko przed rozpoczęciem zdjęć, mówi, że rola u Allena, to dla niego "spełnienie marzeń". - O czym więcej może marzyć aktor, który od 25 lat jest w biznesie? - cieszy się Kher.

Zdjęcia na planie nowego filmu Allena rozpoczną się tego lata w Londynie. Poza wymienionymi aktorami zagrają w nim także Antonio Banderas i Josh Brolin. Jedną z gwiazd obrazu miała być także Nicloe Kidman, ale wiadomo już, że aktorka nie pojawi się jednak w filmie.


Woody Allen podbija widownię w Cannes
    (24 maja 2009, film.wp.pl)

     Po ogromnym sukcesie filmu "Vicky Cristina Barcelona" - zabawnej opowieści o perypetiach uczuciowych dwóch Amerykanek spędzających wakacje w Barcelonie, publiczność tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes czekała z dużym zainteresowaniem na najnowszy film Woody'ego Allena, "Whatever Works". Mistrz, i tym razem, nie zawiódł oczekiwań.

Miejscem akcji ostatnich filmów Allena była Europa, a w przypadku ostatniego z nich, "Vicky Cristina Barcelona", tytułowa Barcelona była wręcz równorzędnym bohaterem filmu.

Zdawać by się mogło, że reżyser opracował własny przepis na sukces: gwiazdorska obsada (Cruz, Johansson, Bardem), barwna europejska sceneria oraz szczypta humoru i zmysłowości dały w efekcie ponad 100 milionowy zysk (liczony, rzecz jasna, w dolarach), wiele prestiżowych nagród i rekordową widownię (w Polsce 331 tysięcy). Tymczasem Allen zaskakuje i nowy obraz realizuje w Nowym Jorku.

"Whatever Works" to powrót reżysera na ukochany Manhattan. A fabuła, jak zawsze, porusza tematykę relacji uczuciowych, które zdają się być dla Allena niewyczerpanym źródłem inspiracji. Przygoda miłosna starszego pana (Larry David), który radykalnie zmienia styl życia pod wpływem uczucia do zaledwie 20-letniej Melodie (Evan Rachel Wood), nieuchronnie budzi skojarzenia z prywatnym życiem Allena, a zgrabny i niezwykle dowcipny sposób przedstawienia tej historii przypomina jego najlepsze filmy.

Po entuzjastycznej reakcji widzów w Cannes (publiczność nagrodziła film owacją, co jest najlepszym dowodem uznania), spodziewamy się równie dobrego przyjęcia w Polsce.

A na polską premierę nie trzeba będzie długo czekać - planowana data wejścia filmu "Whatever Works" do kin to 16 października 2009.


Allen porozumiał się z firmą, która nadużyła jego wizerunku
    (24 maja 2009, film.onet.pl)

     Woody Allen poinformował w poniedziałek, że dostanie 5 milionów dolarów od firmy American Apparel Inc., która nadużyła jego wizerunku w reklamie.

Reżyser pozwał do sądu tę wielką firmę odzieżową ponad rok temu, kiedy na billboardach w Nowym Jorku i Los Angeles pojawiło się jego zdjęcie w stroju chasydzkiego Żyda (z filmu Allena "Annie Hall"). Tuż przed rozpoczęciem procesu zawarto ugodę.

- Pięć milionów dolarów wystarczy, żeby zniechęcić American Apparel i każdego innego do spróbowania czegoś takiego jeszcze raz - powiedział usatysfakcjonowany Allen. Reżyser podkreśla, że nie sprzedaje swego wizerunku w Stanach Zjednoczonych.

Zapytany, czy wie już, co zrobi z pieniędzmi z odszkodowania, Allen odparł: "Moja żona wie".

Założyciel American Apparel Dov Charney utrzymuje, że billboardy z Allenem były satyrą, do której prawo gwarantuje wolność słowa i że nie chodziło w nich o komercyjne zyski. "Te billboardy były zaprojektowane w celu zainspirowania dialogu. Z pewnością nie chodziło o sprzedawanie ubrań" - podkreślał wielokrotnie.


Nicole Kidman rezygnuje z gry u Woody'ego Allena
    (14 maja 2009, filmweb.pl)

     Woody Allen latem rozpocznie prace nad swoim kolejnym filmem. Jedną z gwiazd projektu miała być Nicole Kidman. Australijska aktorka wycofała się jednak z udziału. Na razie powody decyzji nie są znane.

Jak to zwykle bywa u Allena, nowy film nie ma jeszcze tytułu. O samej fabule również niewiele wiadomo. Obraz wyprodukuje hiszpańskie studio Mediapro, które sfinansowało przedostatni obraz Allena "Vicky Cristina Barcelona".

W obsadzie pozostało wciąż sporo znanych nazwisk, m.in.: Antonio Banderas, Josh Brolin, Anthony Hopkins, Freida Pinto i Naomi Watts.


Whatever Works - zwiastun filmu
    (11 maja 2009, woodyallen.art.pl)

     Pojawił się zwiastun nowej komedii Woody'ego Allena - "Whatever Works". W rolach głównych Evan Rachel Wood, Larry David i Henry Cavill.
Whatever Works - zwiastun


Osiem miast w sześć dni z Wendersem, Ozu i Allenem
    (4 maja 2009, stopklatka.pl)

     Od 8 do 13 maja w katowickim Centrum Sztuki Filmowej potrwa przegląd "Miejskie opowieści". Podczas przeglądu przewodnikami po swoich ulubionych miastach będą m.in.: Wim Wenders, Louis Malle, Yasujiro Ozu i Woody Allen.

8 maja / piątek / Berlin
18:00 Niebo nad Berlinem (reż. Wim Wenders, Niemcy 1987, 127 min.)
20:15 Kabaret (reż. Bob Fosse, USA 1972, 124 min.)

9 maja / sobota / Rzym i Wiedeń
18:00 Rzym (reż. Federico Fellini, Włochy 1972, 128 min.)
20:15 Trzeci człowiek (reż. Carol Reed, W. Brytania 1949, 104 min.)

10 maja / niedziela / Tokio i Nowy Jork
18:00 Tokijska opowieść (reż. Yasujiro Ozu, Japonia 1953, 136 min.)
20:15 Manhattan (reż. Woody Allen, USA 1979, 96 min.); przed seansem pokaz fotokastu "New York City" Luca Kordasa

11 maja / poniedziałek / Londyn
18:00 Powiększenie (reż. Michelangelo Antonioni, W. Brytania 1966, 111 min.)

12 maja / wtorek / Wenecja
18:15 Nie oglądaj się teraz (reż. Nicolas Roeg, W. Brytania 1973, 110 min.)

13 maja / środa / Warszawa i Paryż
18:15 Pokaz specjalny: Nowe legendy miejskie (Lesław Dobrucki, Marzena Popławska, Joanna Pawluśkiewicz, Polska 2007, 26 min.)
19:15 Zazie w metrze (reż. Louis Malle, Francja 1960, 89 min.)

Przed wybranymi seansami miejskie "pocztówki dźwiękowe" - projekt "Ends and entries" Radia Grenouille 888
Przeglądowi towarzyszy wystawa zdjęć "Słońca Nowego Jorku" Aleksandra Prugara


Muzyka z "Vicky Cristina Barcelona" w maju
    (4 maja 2009, stopklatka.pl)

     Wytwórnia Dream Music ma zaszczyt przedstawić ścieżkę dźwiękową do najnowszego filmu Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona". Wydawnictwo to pojawi się na rynku 22 maja.

Wspaniała mieszanka muzyki idealnie oddaje namiętny, romantyczny, a jednocześnie pełen humoru nastrój filmu.

Tytułowa, zaśpiewana po hiszpańsku kompozycja "Barcelona", została skomponowana i nagrana przez odkrycie Woody'ego Allena, młodą, indie-rockową grupę z Barcelony - Giulia y Los Tellarini. Jak wieść gminna niesie, dziewczyna jednego z członków zespołu wysłała kopię pierwszego albumu grupy "Eusibio" do Allena, gdy ten przebywał w Barcelonie. "Przyznaję, że po drugim wysłuchaniu tego utworu, wiedziałem, że idealnie pasuje on do mego filmu" - wspomina Woody Allen. Na ścieżkę dźwiękową trafiła jeszcze jedna kompozycja Giulia y Los Tellarini - melancholijne i duszne "La Ley Del Retiro" (także z albumu "Eusibio").

Nie jest niespodzianką, że większość ścieżki dźwiękowej do "Vicky Cristina Barcelona" wypełniają utrzymane w hiszpańskim klimacie, instrumentalne utwory wykonane na gitarze klasycznej. Legendarny gitarzysta flamenco Juan Serrano, którego kariera trwa nieustannie od 60 lat, dostarczył na płytę dwie zawiłe kompozycje "Gorrion" i "Entre Olas".

Nie można zapomnieć o innych gwiazdach obecnych na ścieżce dźwiękowej. Płytę otwiera kompozycja "Entre Dos Aguas" w wykonaniu wirtuoza flamenco Paco De Lucia, a w utworze "Granada" słyszymy cenionego, hiszpańskiego gitarzystę Emilio De Benito.

Wiedziałem, w "Vicky Cristina Barcelona" musi być hiszpańska muzyka, ale nie miałem na jej temat wiedzy. Zacząłem poszukiwania, wybrałem kilka utworów tu, kilka tam i łącząc w całość kompozycje artystów znanych i nieznanych, stworzyłem jeden z najlepszych soundtracków do moich filmów. Jest to eklektyczna mieszanka muzyki, oddająca klimat Hiszpanii, a z pewnością Barcelony - takiej, jaką pokazałem w mym filmie - opowiada Woody Allen.

Tracklista:
1. Giulia y Los Tellarini - Barcelona
2. Juan Serrano - Gorrion
3. Paco de Lucia - Entre Dos Aguas
4. Muriel Anderson & Jean-Felix Lalanne - El Noi De La Mare
5. Emilio de Benito - Granada
6. Giulia y Los Tellarini - La Ley Del Retiro
7. Biel Ballester Trio, Graci Pedro, Leo Hipaucha - When I Was A Boy
8. The Stephane Wrembel Trio - Big Brother
9. Juan Quesada - Asturias
10. Biel Ballester Trio, Graci Pedro, Leo Hipaucha - Your Shining Eyes
11. Juan Serrano - Entre Olas


Woody Allen procesuje się o niszczenie wizerunku
    (19 kwietnia 2009, filmweb.pl)

     Woody Allen złożył w sądzie pozew przeciwko firmie odzieżowej American Apparel. Reżyser żąda 10 milionów dolarów odszkodowania za bezprawne wykorzystanie jego wizerunku na billboardach wiszących w Hollywood, Nowym Jorku oraz na stronie internetowej.

Rzecznik firmy oświadczył, że nowa kampania nie mogła zaszkodzić wizerunkowi Allena, ponieważ on sam zniszczył go, biorąc udział w skandalach seksualnych. Dlatego podczas procesu prawnicy AA zamierzają skupić się na związku reżysera z Mią Farrow oraz jej adoptowaną córką, Soon-Yi.

Romans gwiazdorskiej pary skończył się w 1992 roku, gdy Farrow odkryła, że Allen sypia z Soon-Yi. Dziś Koreanka jest żoną twórcy "Vicky Cristina Barcelona".

American Apparel twierdzi, że przeprosiła Allena za wykorzystanie kadru z "Annie Hall", na którym jest on przebrany za chasyda. Odszkodowania płacić jednak nie zamierza.


Do wygrania wejściówki i płyty DVD!
    (6 kwietnia 2009, woodyallen.art.pl)

     Organizujemy dla Was dwa konkursy!

  Do wygrania:
- 3 podwójne zaproszenia na "Noc Woody'ego Allena",
- 5 podwójnych zaproszeń na przegląd "Allen jakiego pokochaliście" oraz płyty DVD.


Nicole Kidman w gwiazdorskiej obsadzie filmu Woody'ego Allena
    (26 marca 2009, filmweb.pl)

     Kolejny film Woody'ego Allena będzie miał prawdziwie gwiazdorską obsadę. Dawno już żaden z jego filmów nie mógł poszczycić się takimi nazwiskami. Już wcześniej informowaliśmy, że w obsadzie są: Antonio Banderas, Josh Brolin, Anthony Hopkins, Freida Pinto i Naomi Watts. Teraz dołączyła do nich jeszcze Nicole Kidman.

Jak to zwykle bywa u Allena, nowy film nie ma jeszcze tytułu. O samej fabule również niewiele wiadomo. Obraz wyprodukuje hiszpańskie studio Mediapro, które sfinansowało przedostatni obraz Allena "Vicky Cristina Barcelona".


Wczesne filmy Allena w sieci kin studyjnych w całej Polsce
    (26 marca 2009, informacja od organizatora)

     W dniach 24 - 26 kwietnia w sieci kin studyjnych w całej Polsce odbędzie się przegląd filmów Woody'ego Allena - "Allen jakiego pokochaliście". W ramach przeglądu pokazanych zostanie 5 wczesnych filmów tego reżysera.

Do wygrania zaproszenia i płyty DVD!

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną:
- "Co słychać koteczku?", (Premierze tytułu na dużym ekranie towarzyszy wydanie filmu na DVD)
- "Bananowy Czubek",
- "Wszystko co zawsze chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać",
- "Zagraj to jeszcze raz, Sam",
- "Bierz forsę i w nogi"

24 - 26 kwietnia gramy w:
WARSZAWA - Kinoteka
TORUŃ - Nasze Kino
KRAKÓW - Mikro
WROCŁAW - ACF Dworcowe
POZNAŃ - Malta
GLIWICE- Kino X
GRYFIN - Gryf
GDYNIA - DKF Żyrafa
CHORZÓW - Panorama
BIAŁYSTOK - Forum
GORZÓW WIELKOPOLSKI - 60 krzeseł
DĄBROWA GÓRNICZA - Kadr


Nocny Maraton Filmowy z Allenem
    (25 marca 2009, informacja od organizatora)

     Mistrz powraca w wielkim stylu. Tym razem widzów Nocnych Maratonów Filmowych w Multikinie i Silver Screenie mamy przyjemność zaprosić na prawdziwą filmową ucztę. 17 kwietnia (piątek) widzowie we wszystkich Multikinach i Silver Screenach będą mogli zobaczyć 3 wybrane działa Woody'ego Allena.

Do wygrania bezpłatne zaproszenia!

Największą atrakcją Nocy Woody Allena, będzie premierowy, wchodzącą tego dnia na ekrany polskich kin film "Vicky Cristina Barcelona". Przekonaj się sam o wartości najnowszego filmu wielkiego Mistrza już 17 kwietnia w twoim Multikinie/Silver Screenie. Zaczynamy Nocny Maraton Filmowy jak zwykle o 22:00 i oglądamy filmy do białego rana.

W 15 kinach: Multikino Bydgoszcz, Multikino Elbląg, Multikino Gdańsk, Multikino Koszalin, Multikino Kraków, Multikino Poznań Strefa 51, Multikino Rybnik, Multikino Szczecin, Multikino Warszawa Złote Tarasy, Multikino Włocławek, Multikino Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Multikino Zabrze oraz Silver Screen Gdynia, Silver Screen Łódź zobaczymy:

- "Sen Kasandry"
- "Wszystko gra"
- "Vicky Cristina Barcelona" - premiera

W 4 kinach: Multikino Stary Browar, Multikino Warszawa Ursynów, Multikino Wrocław Arkady Wrocławskie oraz w Silver Screenie na Woli:

- "Sen Kasandry"
- "Scoop - gorący temat"
- "Vicky Cristina Barcelona" - premiera

Natomiast widzowie kina Silver Screen Mokotów (Europlex) zobaczą:

- "Koniec z Hollywood"
- "Życie i cała reszta"
- "Vicky Cristina Barcelona" - premiera

Szczegóły oraz ceny biletów na Nocny Maraton Filmowy z Woody Allenem na stronie twojego kina: www.multikino.pl i www.silverscreen.pl


Najnowszy film Allena na otwarciu Tribeca Film Festival
    (6 marca 2009, film.onet.pl)

     "Whatever Works", nowa komedia w reżyserii Woody'ego Allena otworzy nowojorski festiwal filmowy.

"Whatever Works", pierwszy od kilku lat nowojorski projekt autora "Manhattanu", doskonale wpisuje się w formułę imprezy. Jane Rosenthal i Robert De Niro, pomysłodawcy Tribeca Film Festival, zorganizowali go po raz pierwszy po 11 września 2001 roku, żeby przywrócić życie zniszczonemu osiedlu TriBeCa na Manhattanie.

Najnowsze dzieło Allena to czarna komedia, portretująca nowojorskiego ekscentryka zamieszanego, jak to zazwyczaj u tego reżysera bywa, w szereg historii miłosnych. Wśród obsady "Whatever Works" znajdą się między innymi Larry David, Evan Rachel Wood i Ed Begley Jr. Komedia zadebiutuje na amerykańskich ekranach 22 kwietnia, w dzień rozpoczęcia festiwalu.

Nowojorskie święto kina potrwa do 3 maja.


Antonio Banderas dołącza do nowego filmu Woody'ego Allena
    (1 marca 2009, stopklatka.pl)

     Antonio Banderas dołączył do obsady najnowszego filmu Woody'ego Allena. Kontrakty na role w niezatytułowanym obrazie podpisali już Josh Brolin, Anthony Hopkins, Naomi Watts a także gwiazda filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" - Freida Pinto.

Prace na planie swojego najnowszego filmu (którego fabuła jest jak zwykle utrzymywana w tajemnicy) Woody Allen rozpocznie latem w Londynie. Reżyser wraca tym samym do Europy, którą opuścił na czas realizacji kręconego w Nowym Jorku "Whatever Works", którego premiera w USA ma odbyć się latem tego roku. Wcześniej film z Rachel Wood i Larrym Davidem w rolach głównych pokazany zostanie najprawdopodobniej na MFF w Cannes.

Na polską premierę czeka wciąż "Vicky Cristina Barcelona", ostatni europejski film Allena, który zadebiutuje na naszych ekranach 17 kwietnia.


Woody Allen angażuje gwiazdę "Slumdoga"
    (1 marca 2009, filmweb.pl)

     Woody Allen szykuje się już do realizacji kolejnego filmu. Na razie trwa kompletowanie obsady. Najnowszym nabytkiem reżysera jest piękna Freida Pinto, jedna z gwiazd oscarowego filmu "Slumdog. Milioner z ulicy".

W gwiazdorskiej obsadzie Pinto towarzyszyć będą Naomi Watts, Josh Brolin oraz Anthony Hopkins. Producentami obrazu są Letty Aronson, Stephen Tenenbaum i Jaume Roures.

Film na razie nie ma tytułu. Allen nie ujawnia również szczegółów fabuły. Jednak mając taką obsadę, jest pewne, że film wzbudzi zainteresowanie widowni.


Oscar dla Penelope Cruz
    (23 lutego 2009, filmweb.pl)

     W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu w Kodak Theater w Hollywood odbyła się 81. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
W kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa wygrała Penelope Cruz (rola Marii Eleny w "Vicky Cristina Barcelona"), która nominowana była do nagrody Akademii po raz drugi.


Dwie statuetki Spirit Awards dla "Vicky Cristina Barcelona"
    (22 lutego 2009, filmweb.pl)

     Na dzień przed galą nagród Akademii Filmowej, wręczone zostały 'niezależne Oscary' czyli nagrody Spirit Awards.

Największym zwycięzcą okazał się "Zapaśnik" Aronofsky'ego, który wygrał w trzech kategoriach: za film, zdjęcia i aktora pierwszoplanowego. Cztery filmy otrzymały po dwie statuetki. Są to: "Obywatel Milk", "Frozen River", "Synecdoche, New York" i "Vicky Cristina Barcelona". Film Allena zwyciężył w kategoriach: najlepszy scenariusz oraz najlepsza drugoplanowa rola żeńska (Penelope Cruz).


Josh Brolin i Anthony Hopkins u Woody'ego Allena
    (11 lutego 2009, stopklatka.pl)

     Główne role w najnowszym filmie Woody'ego Allena zagrają Josh Brolin i Anthony Hopkins. Zdjęcia rozpoczynają się latem w Londynie. Jak zwykle tytuł filmu oraz jego treść Allen trzyma w tajemnicy.

Film sfinansuje hiszpańska firma Mediapro, która ma już na koncie inny film Allena, ciepło przyjęty "Vicky Cristina Barcelona". Za produkcję odpowiadać będą Letty Aronson i Steve Tenenbaum.

Nie wiadomo jeszcze kto będzie dystrybutorem filmu w USA. Niedawno dopiero podpisano umowę z Sony Pictures Classic na dystrybucję filmu "Whatever Works", która latem zadebiutuje w Stanach.

Tymczasem publiczność w naszym kraju wypatruje w kinach najnowszego, ukończonego filmu Allena. Premiera "Vicky Cristina Barcelona" odbędzie się 17 kwietnia.


12 arcydzieł na 50-lecie Kin Studyjnych
    (8 lutego 2009, stopklatka.pl)

     W marcu rusza przegląd 12/50 czyli 12 arcydzieł na 50-lecie Kin Studyjnych. Pokazanych zostanie 6 przedpremier i 6 klasyków. Impreza odbędzie się w 7 miastach Polski.

W programie:
- "Vicky Cristina Barcelona", reż. Woody Allen
- "Trzy małpy", reż. Nuri Bilge Ceylan
- "Walc z Bashirem", reż. Ari Folman
- "Miasto ślepców", reż. Fernando Meirelles
- "Mleko", reż. Semih Kaplanoglu
- "Blick Lane", reż. Sarah Gavron
- "Hair", reż. Milos Forman
- "Pół żartem, pół serio", reż. Billy Wilder
- "Grek Zorba", reż. Mihalis Kakogiannis
- "Casablanca", reż. Michael Curtiz
- "Bonnie i Clyde", reż. Arthur Penn
- "Annie Hall", reż. Woody Allen

Kina Studyjne to kina dobrych filmów, gdzie nie króluje pop-corn i coca-cola, a magia taśmy filmowej. To kina z tradycją, gdzie widzowie przez lata mogli zobaczyć największe dzieła europejskiej i światowej kinematografii. Dla wielu to miejsca szczególne.

W tym roku Kina Studyjne obchodzą 50-lecie swojego istnienia. To czas podsumowań i wyciągnięcia wniosków, ale przede wszystkim wyznaczania sobie nowych celów, szukania nowych dróg. Ponieważ pozornie wykluczające się tradycja i nowoczesność w kinach studyjnych funkcjonują równocześnie, z okazji okrągłej rocznicy przygotowany został przegląd 12/50 czyli 12 arcydzieł na 50-lecie.

Miasta i kina, gdzie odbędzie się przegląd:
Warszawa - 9-16 marca - Kinoteka i Kino Iluzjon (BN)
Lublin - 9-20 marca - Chatka Żaka
Katowice - 11-16 marca - CSF
Gdańsk - 11-18 marca - Kino Naptun
Kraków - 12-18 marca - Kino Mikro i Kino Kijów
Poznań - 13-19 marca - Kino Rialto i Kino Muza
Wrocław - 13-19 marca - Kino Warszawa

Projekt współorganizują: SKSiL, Filmoteka Narodowa, PISF.


Allen wraca z komedią na Manhattan
    (4 lutego 2009, film.gazeta.pl)

     Do nas jeszcze nie dotarła hiszpańska (lub raczej - katalońska) komedia Allena, a nowe dzieło nowojorskiego mistrza już jest gotowe.

Woody Allen nie traci pary i nadal realizuje filmy z niesamowitą szybkością. Parę dni temu poznaliśmy tytuł jego najnowszego filmu - to "Whatever Works". Kolejna komedia w filmografii mistrza opowie o młodej kobiecie, którą zainteresowanych jest dwóch mężczyzn. Pierwszy z nich jest od niej dużo starszy, drugiego wolałaby matka bohaterki, gdyż nie dość, że młodszy to również w miarę przystojny.

W "Whatever Works" występują Larry David, Evan Rachel Wood, Ed Begley Jr. i Patricia Clarkson.

Akcję filmu reżyser ponownie umieścił na swoim ulubionym Manhatannie. To powrót Allena do Nowego Jorku po kręconej w Katalonii "Vicky Cristina Barcelona" i trzech "londyńskich" filmach: "Wszystko gra", "Scoop - Gorący temat " oraz "Sen Kasandry".

W USA "Whatever Works" pojawi się już latem (prawa do dystrybucji filmu właśnie kupiło Sony Pictures Classics). Kiedy w Polsce - jeszcze nie wiadomo.


Woody Allen tym razem w Paryżu
    (4 lutego 2009, film.onet.pl)

     Do niedawna był nieprzytomnie zakochany w Nowym Jorku. Ostatnio karierę związał z Europą, gdzie powstają jego najnowsze filmy. Woody Allen tym razem zamierza spędzić nieco czasu we Francji.

Francuska Minister Kultury, Christine Albanel, zapowiedziała, iż jesienią 2010 roku Woody Allen zawita do Paryża, gdzie powstaną zdjęcia do jego najnowszego projektu.

73-letni reżyser już od jakiegoś czasu nosił się z zamiarem realizacji filmu w stolicy Francji, ale skromne budżety jego produkcji nie pozwalały mu na to. - Mam napisany scenariusz na Paryż. Chciałem go nakręcić już kilka lat temu, ale projekt okazał się zbyt drogi - wyjaśnił Allen. - Ze względu jednak na korzystniejsze podatki we Francji wracam do pomysłu.

Przypomnijmy, iż ostatnie filmy artysty - "Wszystko gra", "Scoop - Gorący temat", "Sen Kasandry", "Vicky Cristina Barcelona" - powstały w Europie. Najnowsze dzieło nowojorczyka, komedia romantyczna - "Whatever Works" - powstało w ukochanym mieście artysty. Film wejdzie na ekrany kin w USA jeszcze w tym roku.


Penelope Cruz z nagrodą Hiszpańskiej Akademii Filmowej
    (3 lutego 2009, stopklatka.pl)

     Rozdano nagrody Goya, wyróżnienia Hiszpańskiej Akademii Filmowej. Wśród laureatów nagród Goya znalazła się Penelope Cruz, która za rolę w "Vicky Cristina Barcelona" Woody'ego Allena, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej.


Oscary 2009 - nominacja dla Penelope Cruz
    (22 stycznia 2009, film.gazeta.pl)

     W kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa nominację do statuetki Oscara otrzymała Penelope Cruz za rolę w filmie "Vicky Cristina Barcelona".
Pozostałe nominacje w tej kategorii otrzymały: Viola Davis i i Amy Adams (obie za role w filmie "Wątpliwość") , Marisa Tomei ("Zapaśnik"), Taraji P. Henson ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona").


Katalończycy wybrali najlepsze filmy
    (22 stycznia 2009, filmweb.pl)

     "Birdsong" w reżyserii Alberta Serry okazał się wielkim zwycięzcą Katalońskich Nagród Filmowych. Hiszpański dramat zwyciężył w kategoriach: film, reżyseria i zdjęcia.

Akademia Katalońskiego Kina nagrodziła również nowy film Woody'ego Allena "Vicky Cristina Barcelona". Obraz zdobył nagrody za drugoplanową kreację Penelope Cruz oraz muzykę. Tragikomedia romantyczna była kręcona w Barcelonie i Oviedo, więc otrzymała również tytuł najlepszego filmu niekatalońskojęzycznego.


Złoty Glob dla "Vicky Cristina Barcelona"
    (14 stycznia 2009, stopklatka.pl)

     Za nami 66. ceremonia wręczenia nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Złote Globy to obok Oscarów najważniejsze nagrody w amerykańskim przemyśle filmowym.
Za niespodziankę uznać należy zwycięstwo filmu Woody'ego Allena w kategorii najlepsza komedia/musical. "Vicky Cristina Barcelona" pokonała faworyzowany film "Mamma Mia!".

Złote Globy zdominowane zostały przez film "Slumdog. Milioner z ulicy", seriale "Rockefeller Plaza 30" i "John Adams" oraz Kate Winslet, która zdobyła dwie aktorskie nagrody. Pośmiertnie nagrodę otrzymał Heath Ledger za rolę Jokera.


Nominacje Stowarzyszenia Scenarzystów
    (11 stycznia 2009, stopklatka.pl)

     Swoje doroczne nominacje ogłosiło Stowarzyszenie Scenarzystów. Poznaliśmy najlepsze scenariusze powstałe dla m.in.: kina i telewizji.

Stowarzyszenie swoje nagrody przyzna 7 lutego.

Woody Allen otrzymał nominację w kategorii "Scenariusz oryginalny" za film "Vicky Cristina Barcelona".Archiwum wiadomości: 2008
  2007  2006  2005  2004, 2003