Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Wiadomości:

Dwupaki DVD z filmami Lyncha, von Triera i Allena (20.11.2003)
24 listopada firma Mayfly wprowadza do sprzedaży trzy pakiety o nazwie KULTURALNA CENA. Jest to pierwsza tzw. "żółta seria", w ramach której ukażą się filmy 3 reżyserów:
Davida Lyncha "Prosta historia", "Mulholland Drive"
Larsa von Triera " Europa", "Przełamując fale"
Woody Allena "Jej wysokość Afrodyta", "Wszyscy mówią: kocham Cię"
Cena dwupaku to 69.99 zł.
W przyszłym roku pojawią się kolejne dwupaki KULTURALNEJ CENY.


Josh Brolin u Allena (26.10.2003)
Josh Brolin dołaczył do obsady wciąż niezatytułowanego, najnowszego filmu Woody'ego Allena. Prace na planie obrazu rozpoczęły się w niedzielę, 21 września w Nowym Jorku. Ostatni klaps na planie filmu padnie w listopadzie. Kontrakty na role w obrazie podpisali także: Will Ferrell, Radha Mitchell, Chloe Sevigny, Jonny Lee Miller, Amanda Peet, Brooke Smith, Zak Orth, Wallace Shawn, Gene Saks oraz Vinessa Shaw. Film wyprodukuje Letty Aronson.


Przetarg na autobiografię Woody'ego Allena? (22.10.2003)
- Pisanie zajmie mi od 6 miesięcy do roku i trudno sobie wyobrazić, jakie pieniądze mogłyby mnie oderwać od filmu i teatru - prowokował wydawców w liście rozsyłanym przez jego agenta. - Dlatego chcę kupę forsy. Piłka jest na waszym polu - kusił. Autobiografia Allena byłaby gwarantowanym bestsellerm, m.in. z powodu skandalizującego małżeństwa artysty z przybraną córką, Soon-Yi Previn i jego procesu rozwodowego z żoną, Mia Farrow. To właśnie te wydarzenia, które nadwerężyły prestiż Allena, przyczyniły się pośrednio do wyszczuplenia jego kont bankowych.
Jak dowiedział się "New York Times" za prawa do wydania na amerykańskim rynku najwięcej proponuje Penguin - 3 mln dolarów. Za prawa poza USA brytyjski oddział HarperCollins daje milion dolarów.
Jednak zdaniem Leslee Darta, agenta artysty, Woody Allen na razie kręci nosem na wysokość proponowanej gaży. - Powiedział, ża na razie nie zanosi się na książkę - wyznał Dart dziennikarzom "New York Timesa".


Woody Allen napisze autobiografię? (14.10.2003)
Informacja, że Woody Allen jest gotów napisać autobiografię zelektryzowała Targi Książki we Frankfurcie. "Jeśliby ją napisał, sądzimy, że byłaby to autobiografia dekady" - powiedziała Caroline Michel (HarperCollins' HarperPress). Wydawcy powtarzają zapowiedź Allena, że sięgnie po pióro dopiero gdy usłyszy zadawalającą go stawkę za tę pracę. Wydawców interesuje oczywiście burzliwe życie prywatne Allena - m.in. rozstanie z Mią Farrow i ślub z jej adoptowaną córką Soon-Yi.


Steven Carell zagra u Allena. (29.09.2003)
Steven Carell ("Bruce Wszechmogący", "Niesforna Sue") dołączył do obsady nowego filmu Woody'ego Allena, w którym pojawią się Josh Brolin, Brooke Smith, Will Ferrell, Amanda Peet, Zak Orth, Wallace Shawn, Gene Saks, Vinessa Shaw, Radha Mitchell, Chloe Sevigny i Jonny Lee Miller.
Prace na planie już trwają. Zdjęcia mają się zakończyć w listopadzie.


Allen na temat politycznych umiejetności Schwarzeneggera. (17.09.2003)
"Arnold Schwarzenegger ma wzbudzającą sympatię osobowość" - wyznał reżyser podczas festiwalu filmowego w Wenecji. "Ale Kalifornia boryka się z wieloma problemami, i trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś nie posiadający prawdziwego politycznego doświadczenia, mógł się z nimi uporać. Ale, ostatecznie, nigdy nic nie wiadomo."


Wytwórnia Dreamworks reklamuje najnowszy film Woody'ego Allena nie podając nazwiska twórcy. (16.09.2003)
W amerykańskiej stacji MTV właśnie rozpoczęła się kampania promocyjna najnowszego filmu Woody'ego Allena "Anything Else". Spoty reklamowe nie mówią jednak ani słowa na temat tego kto jest reżyserem filmu, kładąc nacisk na młode gwiazdy Jasona Biggsa i Christinę Ricci. Szefowie promocji Dreamworks wpadli na ten pomysł w obawie przed kolejną klapą. Dwa poprzednie filmy Allena dla Dreamworks "Koniec z Hollywood" i "Klątwa skorpiona" zarobiły w USA odpowiednio 5 milionów i 7,5 miliona dolarów. Pierwszy film kosztował 16, drugi 26 milionów.

"Anything Else" miał premierę na tegorocznym festiwalu filmowy w Wenecji, gdzie spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów i krytyki. Problem polega jednak na tym, że Europejczykom zawsze podobały się filmy Allena znacznie bardziej niż Amerykanom. Świadomy tego Allen żartował nawet z tego w filmie "Koniec z Hollywood".

Kolejny film Allena, w którym zagrają Will Ferrell, Amanda Peet, Chloë Sevigny, Radha Mitchell, Jason Biggs, Chiwetel Ejiofor i Jonny Lee Miller powstaje dla studia Fox Searchlight. Wytwórnia Dreamworks nie chciała bowiem przedłużyć umowy z nowojorskim reżyserem.


Jonny Lee Miller u Woody'ego Allena. (11.09.2003)
Jonny Lee Miller dołączył do obsady najnowszego filmu Woody'ego Allena. Obraz powstaje dla wytwórni Fox Searchlight Pictures.

Tym samym aktor znany z filmów "Trainspotting" oraz "Mansfield Park" dołączył do Radhy Mitchell, Chloe Sevigny i Chiwetel Ejiofor. W obrazie prawdopodobnie wystąpi także Jason Biggs w zastępstwie za Roberta Downeya Jr.

Jeśli chodzi o jakieś szczegóły związane z najnowszym pomysłem Allena, to nadal trzymane są one w największej tajemnicy. Wiadomo jednak, że zdjęcia do filmu rozpoczną się na jesieni tego roku - tradycyjnie dla reżysera - w Nowym Jorku.

Dla brytyjskiego aktora, udział w nowym projekcie Allena będzie kolejną szansą na zagranie w amerykańskiej produkcji. Jonny Lee Miller wcześniej zagrał m.in. w "Hakerach", "Drakuli 2000" i "Miłości po zmierzchu". Ostatnio aktor, który jest również byłym mężem Angeliny Jolie, zagrał główną rolę w miniserialu produkowanym przez BBC, a opowiadającym o Lordzie Byronie. W najbliższym czasie Millera będzie można zobaczyć w nowym projekcie Renny'ego Harlina pt. "Mindhunters".


Will Ferrell w głównej roli u Woody'ego Allena. (08.09.2003)
Will Ferrell będzie gwiazdą kolejnego filmu Woody'ego Allena. Farrell zastąpił w obsadzie Roberta Downeya Jr., który musiał zrezygnować z występu ponieważ studio produkujące film, z obawy przed wstrzymaniem realizacji, nie mogło pozwolić sobie na wysokie koszty ubezpieczenia, mającego problemy z prawem, aktora.

Do obsady nowego przedsięwzięcia Allena dołączyli także: Amanda Peet, Brooke Smith, Zak Orth, Wallace Shawn, Gene Saks i Vinessa Shaw. Od kilku tygodni z projektem tym związani są: Radha Mitchell, Chloe Sevigny i Jonny Lee Miller. Film wyprodukuje Letty Aronson, zdjęcia mają rozpocząć się 22 września i potrwają do listopada. Nie są znane szczegóły scenariusza tego filmu.

Will Farrell wywodzi się z programu Saturday Night Live, niedawno odniósł sukces dzięki roli w bardzo popularnym "Old School", wkrótce do kin w USA wejdzie "Elf", a aktor wystąpi także w "Anchorman: The Legend of Rob Burgundy" oraz "Starsky and Hutch".

Zaangażowanie Willa Ferrella do nowego filmu Allena zaprzecza wcześniejszym plotkom, które z projektem tym wiązały Jasona Biggsa. Na początku 2004 roku do kin w Polsce wejdzie najnowszy ukończony, i bardzo dobrze przyjęty na festiwalu w Wenecji, film Woody'ego Allena "Anything Else", w którym główną rolę zagrał właśnie Biggs.


Rekordzista Woody Allen. (26.08.2003)
Woody Allen kocha nie tylko festiwal filmowy w Wenecji ale również samą Wenecję - był jednym ze sponsorów odbudowy spalonego teatru La Fenice, z miłością pokazał też to miasto w filmie "Wszyscy mówią: kocham cię". Dziewięć jego kolejnych filmów miało premierę w Wenecji, nigdy w ramach konkursu (o co prosił sam reżyser). Tę tradycję przerwał dopiero film "Koniec z Hollywood" (w którym Allen kpił z kolei z festiwalu w Cannes). Obecnie Woody Allen po raz pierwszy przyjedzie na festiwal - dotąd przysyłał sam film, usprawiedliwiając się, że z zasady nigdy swoich dzieł nie ogląda po nakręceniu.

"Weneckie" filmy Woody Allena to: "Tajemnica morderstwa na Manhattanie" (1993), "Strzały na Broadwayu" (1994), "Jej wysokość Afrodyta" (1995), "Wszyscy mówią: kocham cię" (1996), "Przejrzeć Harry'ego" (1997), "Celebrity" (1998), "Słodki drań" (1999), "Drobne cwaniaczki" (2000) i "Klątwa skorpiona" (2001).


Downey Jr. nie wystąpi u Allena. (26.08.2003)
Robert Downey Jr. nie zagra w najnowszym filmie Woody'ego Allena, który produkuje wytwórnia Fox Searchlight. Reżyser podnobno prowadzi już rozmowy z Jasonem Biggsem, który ma zastąpić zwolnionego aktora.
Downey odszedł z planu, bowiem nie mógł nawiązać finansowego porozumienia ze studiem. Rzecz dotyczy składki na ubezpieczenie, którą wytwórnia musi płacić w związku z udziałem aktora w filmie. Ma być to zabezpieczenie w przypadku ewentualnej niedyspozycji Downeya związanej z uzależnieniem narkotykowym. Kilkakrotnie zdarzało się już w przeszłości, że problemy z nałogiem gwiazdora komplikowały pracę na planie. Fox przed opłaceniem składki zażądał jednak od Downeya dodatkowych badań, na które ten nie wyraził zgody.


Radha Mitchell zamiast Winony Ryder w nowym filmie Allena. (13.08.2003)
Radha Mitchell zastąpi Winonę Ryder na planie nowego filmu, niezatytułowanego jeszcze filmu Woody Allena. Prace na planie rozpoczną się jesienią tego roku. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych filmów Woody Allena szczegóły na temat fabuły i tytułu nowej produkcji trzymane są w tajemnicy.
Główne role w obrazie zagrają Robert Downey Jr., Chloe Sevigny oraz Chiwetel Ejiofor.


Tajemniczy projekt Woody'ego Allena(10.08.2003)
Chloë Sevigny
wystąpi w najnowszym filmie Woody'ego Allena.
Jak zwykle w przypadku Allena tytuł i scenariusz trzymane są w tajemnicy. Obraz powstanie dla studia Fox Searchlight, wcześniej Allen kręcił dla studia DreamWorks.
W filmie wystąpią także Robert Downey Jr. i Winona Ryder.
Ostatni film nowojorskiego reżysera, "Anything Else", zadebiutuje w USA 19 września. Wcześniej, zgodnie z tradycją, obraz zostanie zaprezentowany na festiwalu filmowym w Wenecji. Po raz pierwszy natomiast w pokazie będzie uczestniczył sam reżyser. Chloë Sevigny zagrała m.in. w filmach: "Nie czas na łzy", "American Psycho" i "Dogville"


Woody Allen debiutuje jako reżyser teatralny.
"Writer's Block" (Blokada pisarza) to nowa sztuka autorstwa Woody Allena, która zostanie wystawiona na deskach jednego z nowojorskich teatrów - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Przedstawienie to będzie również debiutem Allena w roli teatralnego reżysera. Premiera składającej się z dwóch jednoaktówek sztuki odbędzie się 15 maja.
W inscenizacji występują: Kate Blumberg, Annabelle Gurwitch, Clea Lewis, Bebe Neuwirth, Richard Portnow, Paul Reiser, Grant Shaud, Skipp Sudduth i Christopher Evan Welch.


Bush nie ma o niczym pojęcia.
Woody Allen uważa, że argumenty prezydenta George'a W. Busha za wojną z Irakiem są nieprzekonujące.
W wywiadzie dla francuskiej gazety Journal du Dimanche, Allen powiedział, że Bush roztrwonił dobrą wolę Ameryki po 11 września, ponieważ "nie ma pojęcia o czymkolwiek"
"Podobnie jak większość Amerykanów, uważam, że Bush nie przedstawia przekonujących racji za wojną. Stąd ma się niepokojące wrażenie, że upiera się z powodów osobistych i politycznych" - stwierdził.

Allen odwiedził Paryż w zeszłym tygodniu z cyklem przedstawień.(PAP/WP)


Europejskie kino jest najlepsze.
Woody Allen, który promuje w Europie swoją najnowszą produkcję, komedię "Koniec z Hollywood", po raz kolejny zaatakował hollywoodzki system filmowy. Obraz wchodzi 8 listopada na ekrany polskich kin.
"Nie wiem, jak to działa, że moje filmy podobają się w Europie. Nie jestem ani takim aktorem jak Dustin Hoffman, ani jak Jack Nicholson. Nie mam też talentu, żeby być dobrym muzykiem jazzowym. Jestem bardzo, bardzo przeciętny. Jestem nieudanym artystą" - powiedział przekornie Allen w Rzymie, podczas konferencji prasowej po pokazie filmu "Koniec z Hollywood".
Reżyser dodał, że jego obecna żona, Soon Yi, preferuje europejskie filmy. Zaś on sam, kiedy ma wybrać na co iść do kina, nigdy nie decyduje się na produkcję hollywoodzką.
"W ostatnią sobotę miałem ochotę na film. Szukałem z Soon Yi kina, w którym graliby jakiś europejski film. Obejrzeliśmy w końcu film Pedro Almodovara i to było niezwykłe doświadczenie. To bardzo intelegentne i zarazem zabawne kino" - stwierdził Woody Allen.
"Zawsze byłem krytyczny w stosunku do tego, co produkuje się w Hollywood. To miejsce, w którym ludzie zasadniczo zajmują się liczeniem pieniędzy. Tam nie powstają żadne przyzwoite filmy" - mówił reżyser. "Kiedy porównuję amerykańskie i europejskie filmy, które oglądałem jako dziecko, to widzę wyrażnie, że te europejskie są bardziej oryginalne, bogatsze, obdarzone wyobraźnią twórcy. To właśnie jest sztuka. Nigdy czegoś takiego nie dostrzegłem w produkcjach hollywoodzkich. Tam króluje rozrywka i pieniądze" - dodał Woody Allen.
"Koniec z Hollywood", najnowsza komedia Woody'ego Allena, otworzyła tegoroczny festiwal w Cannes.


Penn i Allen o małżeństwie.
Sean Penn ("I Am Sam") i Woody Allen ("Koniec Hollywood") zagrają główne role w komedii "Why Men Shouldn't Marry" Steve'a Binga.
Sean Penn wcieli się w komedii "Why Men Shouldn't Marry" w mężczyznę, który po przejściu przez piekło szczególnie wyniszczającego rozwodu, staje się radykalnym przeciwnikiem małżeństwa i swoistym "guru" facetów chcących jak najdłużej cieszyć się stanem kawalerskim. Prowadzi to do konfliktu z Maxem (Woody Allen), wielokrotnym rozwodnikiem, który wciąż jednak wierzy, że małżeństwo może być udane i szczęśliwe.
Steve Bing nie tylko zsiądzie na fotelu reżysera historii, ale jest także autorem scenariusza opowieści i czuwać będzie nad produkcją filmu poprzez swą firmę Shangri-La Entertainment. Komedia powstanie dla studia Warner Bros.
Zdjęcia rozpoczynają się w sierpniu przyszłego roku w Los Angeles.
Sean Penn i Woody Allen spotkali się już na planie filmowym - w 1999 roku Penn zagrał główną rolę w komediodramacie "Słodki drań" Allena.
Z kolei Woody Allen kończy realizację obrazu "Anything Else", z Christiną Ricci i Jasonem Biggsem w rolach głównych.


"Anything Else" - nowy film Woody Allena.
Woody Allen zdecydował się nadać swojemu najnowszemu filmowi tytuł "Anything Else".
"To komedia charakterów, niepodobna do 'Drobnych cwaniaczków' czy 'Hollywood Ending'" - opowiada reżyser. "To film o ludziach i relacjach między nimi. Myślę, że dam mu tytuł 'Anything Else'" - wyznaje.
Fabuła "Anything Else" skupi się wokół trójki młodych ludzi, w których wcielą się Christina Ricci, Jason Biggs oraz Jimmy Fallon. W filmie wystąpią również Danny DeVito i Glenn Close, która wcieli się w rolę matki odtwarzanej przez Ricci bohaterki, a także sam Allen, który jest również autorem scenariusza filmu. Zdjęcia rozpoczęły się 3 czerwca w Nowym Jorku.
źródło: Onet.pl


Proces Woody'ego Allena zakończony.
Proces Woody'ego Allena i jego byłej producentki Jean Doumanian zakończył się porozumieniem, którego szczegóły nie zostały ujawnione.
W ubiegłym roku reżyser pozwał Doumanian i jej partnerkę Jaqui Safrę twierdząc, że ich firma Sweetland Films jest mu winna 12 milionów dolarów w związku z prawami do filmów nad którymi razem pracowali. Tymczasem prawnik Doumanian twierdził, że to właśnie Allen jest winien pieniądze jego klientce.
11 czerwca (02) zakończył się trwający dziewięć dni proces. Sędzia wydał wyrok korzystny dla reżysera, a Doumanian przyznała, że bez wiedzy Allena przyznała sobie podwyżkę w wysokości 250 000 dolarów. Po zakończeniu rozprawy prawnik reżysera Michael Zweig powiedział: "Strony doszły do porozumienia i znalazły właściwe rozwiązanie sytuacji".


Woody Allen otrzymał "Palmę Palm".
Amerykański reżyser Woody Allen, któremu w środę wieczorem przypadł w udziale zaszczyt zaanonsowania rozpoczęcia 55. Festiwalu Filmowego w Cannes, otrzymał specjalną nagrodę - "Palmę Palm".
W przeszłości tylko jeden filmowiec - Ingmar Bergman - został uhonorowany tą nagrodą. Wręczeniu nagrody towarzyszyła owacja na stojąco publiczności zgromadzonej w sali teatru Lumiere, frenetycznie oklaskiwała też Allena członkini jury Sharon Stone.
Przyjmując nagrodę Allen zażartował w charakterystyczny dla siebie sposób, mówiąc, że Francuzi generalnie popełniają dwa błędy na jego temat: "że jestem intelektualistą, ponieważ noszę te okulary, i że jestem artystą, bo moje filmy przynoszą same straty". "Żaden z tych sądów nie jest prawdziwy" - oświadczył Woody Allen wywołując śmiech publiczności.
Następnie opuścił salę tuż przed rozpoczynającym festiwal w Cannes pokazem własnego filmu "Hollywood Ending", bo - jak powiedział - "nie lubi oglądać swoich filmów".
źródło: PAP


Woody Allen laureatem Nagrody Księcia Asturii.
Amerykański reżyser filmowy i aktor Woody Allen został we wtorek laureatem prestiżowej hiszpańskiej nagrody Księcia Asturii w dziedzinie sztuki.
Allen jest czwartą osobą ze świata filmu, którego uhonorowano tą nagrodą. Wcześniej otrzymali ją reżyser hiszpański Luis Garcia Berlanga oraz aktorzy - Hiszpan Fernando Fernan Gomez i Włoch Vittorio Gassmann.
Nagroda Księcia Asturii przyznawana jest od 22 lat w ośmiu różnych dziedzinach, w tym w sztuce, literaturze, sporcie. Każdy z wyróżnionych dostaje 5 milionów peset (ok. 30 tys. euro). Nagrody wręczane są tradycyjnie przez hiszpańskiego następcę tronu - księcia Filipa - jesienią.
źródło: Onet.pl


Proces Woody'ego Allena.
Woody Allen pozwał swoją długoletnią współpracownicę, producentkę Jean Doumanian, która sprzedała dekoracje z jego filmów.
Dean Meader, właściciel Elwood Antiques w Haverhill kupił zawartość nowojorskich magazynów, w których reżyser "Annie Hall" przechowywał dekoracje ze swoich filmów. Połowa należności, jaką Meader uiścił za elementy scenografii, przypada Jeani Doumanian, a druga połowa Allenowi. Jednak antykwariusz zachował prawo do wystawienia na aukcji zakupionych przez niego przedmiotów. Zyski ze sprzedaży takich gadżetów jak sztuczne liście jesienne, nowojorskie znaki drogowe i staroświeckie lodówki, również w takich okolicznościach należą do Meadera.
W konsekwencji reżyser oskarżył Doumanian o oszukanie go na sumę 12 milionów dolarów.