Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Zakochani w Rzymie- To Rome with Love
Hiszpania/USA/Włochy, 2012, komedia
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012 / w Polsce: 24 sierpnia 2012

Ekipa:
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen


Obsada:
Judy Davis: Phyllis
Greta Gerwig: Sally
Alec Baldwin: John
Penélope Cruz: Anna
Ellen Page: Monica
Jesse Eisenberg: Jack
Woody Allen: Jerry
Roberto Benigni: Leopoldo

---

Komedia "To Rome with Love", poświęcona Amerykanom i Włochom zmagającym się w Wiecznym Mieście z rozlicznymi miłosnymi perypetiami, kusi widzów najatrakcyjniejszą komediową obsadą tego roku. Poza najgorętszymi, młodymi gwiazdami Hollywood - nominowanymi do Oscara Ellen Page ("Juno") i Jessem Eisenbergiem ("The Social Network"), Allen zaprosił do współpracy najsłynniejszych europejskich laureatów nagrody Amerykańskiej Akademii - swoją muzę z "Vicky Cristina Barcelona" Penelope Cruz oraz nieobliczalnego komika numer jeden, Włocha Roberto Benigniego (statuetka dla najlepszego aktora za "Życie jest piękne"), a także trzykrotnie nominowanego do Złotego Globu i raz do Oscara Aleca Baldwina ("To skomplikowane"), powracającą po dłuższej przerwie na jego plan Judy Davis (nominowana do Oscara za "Podróż do Indii" i Allenowskich "Mężów i żony"), a także . po raz pierwszy od sześciu lat ("Scoop - Gorący temat") samego siebie! (opis dystrybutora Kino)

---

Komedia pomyłek, satyra na Włochy, dłużyzny z przebłyskami geniuszu -
takie opinie o najnowszym dziele Allena pojawiły się wśród krytyków.

Włoskie media zwracają uwagę, że film nakręcony latem zeszłego roku w 69 miejscach w Rzymie i pokazujący chwilami miasto tak piękne, jak na widokówce, nie jest wolny od stereotypowego spojrzenia na Italię, tak jak widzą ją jego bohaterowie, czyli amerykańscy turyści. Na dowód wskazuje się wykorzystanie szlagieru wszechczasów "Nel blu dipinto di blu" Domenico Modugno.

W krzywym zwierciadle przedstawiono w filmie włoskie media, zdolne do tego, by wykreować przeciętnego człowieka na śledzonego przez paparazzich celebrytę. Postać tę odtwarza brawurowo włoski aktor i reżyser Roberto Benigni. Równie znakomita i zabawna jest Penelope Cruz w roli luksusowej prostytutki, co od razu uznano za aluzję do skandali obyczajowych, w jakie uwikłany jest były premier Silvio Berlusconi.

Z drugiej jednak strony w pierwszych reakcjach podkreśla się, że gorzka ironia Woody'ego Allena świadczy o tym, że zna on Włochy znacznie lepiej niż sam deklaruje. Na konferencji prasowej poprzedzającej premierową galę reżyser powiedział, że Rzym wydaje mu się "najbardziej egzotycznym miastem Europy".

Allen, przedstawiający na ekranie cztery historie, gra w jednej z nich amerykańskiego emeryta, który przyjeżdża do Wiecznego Miasta, by poznać narzeczonego swej córki.
Woody'ego Allena komplementował na konferencji prasowej z właściwą sobie emfazą komik i aktor Roberto Benigni. "To jedna z największych osobowości naszego wieku" - mówił. "Wygłupiać się przed nim to tak jak zagrać na fortepianie przed Mozartem albo zaśpiewać arię 'Vincero' przed Pavarottim" - żartował komik.

"W ostatnich latach opisując sytuację we Włoszech często przywoływaliśmy wiele tytułów filmów Allena: 'Bananowy czubek', 'Bierz forsę i w nogi', 'Zbrodnie i wykroczenia', 'Drobne cwaniaczki" - bawił dziennikarzy Benigni.

Woody Allen odnosząc się do przypisywanych mu aluzji oświadczył: "Nie znam dobrze waszej polityki i na pewno nie mam ambicji, by pouczać". "Możliwość nakręcenia filmu w Rzymie to był dla mnie prezent, dar, święto" - zapewnił. (Polska Times)