Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać.
(USA, 1972) komedia   plakat/okładka
EKIPA:
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen
Muzyka: Mundell Lowe
Scenografia: Dale Hennesy
Montaż: Eric Albertson
Montaż: James T. Heckert
Producent wykonawczy: Jack Brodsky
Casting: Marvin Paige
Dekoracja wnętrz: Marvin March
OBSADA:
Victor/Fabrizio/Wariat/Plemnik: Woody Allen
Doktor Bernardo: John Carradine
Sam: Lou Jacobi
Gina: Louise Lasser
Król: Anthony Quayle
Królowa: Lynn Redgrave
Dr Doug Ross: Gene Wilder
Jack Barry: Jack Barry
Dziewczyna: Erin Fleming
Pani Ross: Elaine Giftos
Toni Holt: Toni Holt
Robert Q. Lewis: Robert Q. Lewis
Helen Lacey: Heather MacRae
Pamela Mason: Pamela Mason
George: Sidney Miller
Regis Philbin: Regis Philbin
Milos: Titos Vandis
Operator żołądka: Stanley Adams
Sterujący mózgiem: Oscar Beregi Jr.
Ojciec wariata: Alan Caillou
OPIS:
Woody Allen, znany ze specyficznego poczucia humoru, w swoim filmie próbuje odpowiedzieć na pytania: czy afrodyzjaki są skuteczne, jak żyją transwestyci i jak czują się plemniki "uwolnione" przez "centralę dowodzenia" znajdującą się w mózgu podnieconego mężczyzny.
"Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać" jest filmem, który można określić stwierdzeniem: obsceniczny z klasą.
Woody Allen podjął w swoim filmie temat będący od zawsze tematem tabu, którego w "porządnym" towarzystwie się unika. Tymczasem wspomniany reżyser tworzy film nie tyle o seksie, co o wszelakiego rodzaju fetyszach. To nie mogło się powieść, a jednak. Powstał film, który można polecić bez obawy, że zostanie się wykluczonym ze społeczności. Film lekki, zabawny, nie roszczący sobie prawa do bycia czymś więcej niż tylko rozrywką. Nie znajdziemy w nim bowiem poważnych rozważań nad seksem, a jedynie, a może aż, luźne, nie powiązane ze sobą historyjki.
Odwiedzamy wraz z błaznem Allenem średniowieczny dwór, śledzimy poczynania Gene'a Wildera zakochanego w owcy, a na koniec przenosimy się wewnątrz męskiego organizmu i z takiej perspektywy obserwujemy "co się dzieje podczas wytrysku" !
Allen balansował na krawędzi wulgarności, ale jej nie przekroczył. Stworzył film, który rozśmiesza ponuraków, pozwala zrelaksować się po ciężkim tygodniu, bawi inteligentnym dowcipem. Stworzył film, który choć z pewnością nie należy do wiekopomnych dzieł kinematografii, będzie ceniony przez kolejne pokolenia ludzi. Dopóki nie nadejdzie era klonowania.


Trzeci, zrealizowany w 1972 r., w pełni autorski (scenariusz, reżyseria, główna rola) film Woody'ego Allena jest komediową wersją popularnego w USA podręcznika wychowania seksualnego Davida Reubena. Składa się z siedmiu epizodów. Epizod "Czy afrodyzjaki działają?" przedstawia średniowieczny dwór królewski: nadworny błazen usiłuje uwieść królową za pomocą specjalnie przyrządzonej mikstury. W "Co to jest sodomia?" - do psychiatry zgłasza się pasterz ze swą kochanką - owcą Dianą, która przestała go kochać. W "Dlaczego niektóre kobiety mają problemy z osiągnięciem orgazmu?" ukazane są perypetie młodego małżeństwa: żona zaznaje orgazmu jedynie w miejscach publicznych. W "Czy transwestyci są homoseksualistami?" szczęśliwy mąż i ojciec dorosłej córki nieoczekiwanie odczuwa potrzebę przebierania się w kobiece stroje. W "Kim są zboczeńcy seksualni?" poważane osobistości odkrywają w TV swe erotyczne fantazje. W "Czy odkrycia seksuologów są wiarygodne?" młody naukowiec i urodziwa dziennikarka odwiedzają sławnego seksuologa, który postanawia wykorzystać ich jako króliki doświadczalne. W "Co się dzieje podczas ejakulacji?" Allen ujawnia, co się dzieje w organizmie mężczyzny.