Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Wrzesień
(USA, 1987) dramat    plakat/okładka
EKIPA:
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen
Prodkcja: Robert Greenhut, Charles H. Joffe, Jack Rollins, Gail Sicilia
Montaz: Susan E. Morse
Scenografia: Santo Loquasto, Speed Hopkin, George DeTitta Jr
Kostiumy: Jeffrey Kurland
Zdjęcia: Carlo Di Palma
Charakteryzacja: Fern Buchner, Romaine Greene, Lee Halls
OBSADA:
Howard: Denholm Elliott
Stephanie: Dianne Wiest
Lane: Mia Farrow
Diane: Elaine Stritch
Peter: Sam Waterston
Lloyd: Jack Warden
Mr. Raines: Ira Wheeler
Mrs. Raines: Jane Cecil
Mrs. Mason: Rosemary Murphy
OPIS:
Siedemnasty film w karierze reżyserskiej Woody Allena (z 1987 r.) jest liryczno-refleksyjnym dramatem psychologicznym. Scenariusz napisał sam, świadomie nawiązując w doborze motywów do dramatów Antoniego Czechowa.

Akcja "Września", respektująca trzy klasyczne jedności, trwa kilkanaście godzin nocnych, przeciętych gwałtowną burzą. Jej miejscem jest dom w plenerze. A w nim kilka osób. Wszystko wskazuje na słoneczną, jesienną harmonię. Ale tej harmonii zagraża zamiar sprzedania domu. To zagrożenie staje się katalizatorem przyspieszającym i odsłaniającym to wszystko, co drzemie we wnętrzach ludzi. Poznamy wówczas ich prawdziwe uczucia i charaktery, bowiem sytuacja zmusi ich do wykonania znaczących gestów samookreślenia. Osobami tego dramatu są: Diana, była aktorka (Elaine Strith) i towarzysz jej życia, Lloyd (Jack Warden), jej córka, Lane (Mia Farrow), która w wieku 14 lat zabiła w afekcie jednego z amantów matki, przyjaciółka Lane, Stefanie (Dianne Wiest) i pisarz Peter (Sam Waterston). Czasem pojawia się Howard (Denholm Elliot), starszy pan starający się o Lane.

Allen skonstruował bardzo pesymistyczny ale, jak się wydaje, bardzo wiarygodny, zbiorowy portret inteligencji amerykańskiej.