Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Tajemnica morderstwa na Manhattanie
(USA, 1993) komedia kryminalna   plakat/okładka
EKIPA:
Reżyseria: Eric Darnell
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen, Marshall Brickman
Zdjęcia: Carlo Di Palma
Montaż: Susan E. Morse
Scenografia: Santo Loquasto, Speed Hopkins, Susan Bode
Kostiumy: Jeffrey Kurland
Producent: Robert Greenhut, Joseph Hartwick, Charles H. Joffe, Thomas A. Reilly, Helen Robin, Jack Rollins

OBSADA:
Larry Lipton: Woody Allen
Carol Lipton: Diane Keaton
Paul House: Jerry Adler
Lillian House: Lynn Cohen
Sy: Ron Rifkin
Marilyn: Joy Behar
Jack, the Super: William Addy
Neighbor: John Doumanian
Neighbor: Sylvia Kauders
EMS Doctor: Ira Wheeler
Ted: Alan Alda
Marcia Fox: Anjelica Huston
Helen Moss: Melanie Norris
Mrs. Dalton: Marge Redmond
Nick Lipton: Zach Braff
OPIS:
Woody Allen przez ćwierć wieku przyzwyczajał swych widzów do tego, że każdy jego kolejny film jest obietnicą głębszej refleksji i niebanalnej zabawy. Delikatne pastisze z nanych dzieł, przekorne purnonsensy, szmoncesowy dowcip wnosiły do kina powiew świeżości, płynący z niebanalnego widzenia rzeczywistości przez okulary satyryka-Allena i oferowania jej widzowi w postaci nieco wykrzywionej, ale także zabawnej. Dwudziesty trzeci obraz reżysera "Tajemnica morderstwa na Manhattanie" jest zabawą Allena w kino sensacji. Zabawą, jak zwykle przekorną, ale nienadzwyczajną. Może nieco błyskotliwszą od typowych amerykańskich komercyjniaków, bo wzbogaconą o kilka refleksji na temat małżeństwa, ale niczym więcej.

Para intelektualistów: wydawca Larry Lipton (w tej roli Woody Allen) i jego żona Carol (Diane Keaton) , specjalistka od reklamy, spotykają w domowej windzie sąsiadów z piętra. Zaproszeni na chwilkę, zwiążą swój los na dłużej ze starszym małżeństwem. Wprawdzie zainteresowania państwa Liptonów są nieco inne niż państwa House, ale wypada przecież okazać leciwym sąsiadom choćby trochę serca. Starszy pan Paul House właściciel kina (Jerry Adler) jest zapalonym filatelistą, pani sąsiadka świetnie trzymającą się wylewną gospodynią, przy tym świetnie znającą się na kuchni, co dla Carol -- zamierzającej otworzyć restaurację -- jest szczególnym walorem. Nieoczekiwana śmierć pani House wzbudzi u Carol podejrzenia. Energiczna Liptonowa zaczyna śledzić małżonka zmarłej. Jej mąż Larry, aczkolwiek niechętnie, włączy się także do śledztwa. A wkrótce tajemniczy zgon pani House stanie się najważniejszym problemem Liptonów i pasjonującym zajęciem dla ich przyjaciół. Pochłoną ich przeszukiwania, pościgi i poszukiwania trupa nawet w piecu hutniczym.

Rozbudowana fabuła prawie dwugodzinnej opowieści ma jednak sporo mielizn. Intryga często rozmywa się w powtarzanym szczególe. Przyzwyczajeni do błyskotliwych dialogów Allena, wysłuchiwać musimy w "Tajemnicy morderstwa na Manhattanie" długich tyrad i pospolitej gadaniny.