Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr

Miłość i Śmierć

(USA, 1975) komedia    plakat/okładka
EKIPA:
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen
Zdjęcia: Ghislain Cloquet
Zuzyka: Sergei Prokofiev
Scenografia: Willy Holt
Montaż: George Hively, Ron Kalish, Ralph Rosenblum
OBSADA:
Boris Dimitrovich Grushenko: Woody Allen
Sonja: Diane Keaton
hrabina Aleksandrowna: Olga Georges-Picot
Natasza: Jessica Harper
Krapotkin: Jack Lenoir
Napoleon: James Tolkan
Borys w młodości: Alfred Lutter
Don Francisco: Lloyd Battista
sierżant: Frank Adu
hrabia Anton: Harold Gould
OPIS:
Piąty, w pełni autorski (scenariusz, reżyseria, główna rola) film Woody'ego Allena "Miłość i śmierć" (1975) jest swoistym pomostem między jego wcześniejszymi filmami, parodiującymi poszczególne gatunki kina, a późniejszymi, "autobiograficznymi". Pomieszał w nim gagi dla szerokiej widowni z subtelnym ujęciem problemów społeczno-filozoficznych. W warstwie fabularnej to pełna sympatii parodia historycznych filmów Sergiusza Eisensteina i "Siódmej pieczęci" Ingmara Bergmana oraz arcydzieł literatury rosyjskiej autorstwa Lwa Tołstoja i Fiodora Dostojewskiego.

Borys Gruszenko (Allen) od wczesnego dzieciństwa kochał swą kuzynkę Sonię (Diane Keaton), ona jednak nie odwzajemniała jego uczuć. Kochała się w jego bracie, ale na złość wszystkim, a najbardziej sobie, wyszła za mąż za nudnego kupca, który zresztą wkrótce umarł. Borys, zmuszony do pójścia na wojnę z Francuzami, przypadkowo unika ran i wraca jako bohater, aby poślubić Sonię. Oboje wikłają się w spisek zmierzający do zabójstwa Napoleona - jest okazja do zmiany historii, co jednak nie następuje.

"Miłość i śmierć" nie spodobała się widzom. - Ludzie - mówił z żalem Allen - nie chwytają powagi tego filmu z powodu komediowej tonacji.