Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
 DVD - WSZYSCY MÓWIĄ: KOCHAM CIĘ
 (USA, 1996) komedia

Akcja "Wszyscy mówią: kocham cię" rozgrywa się w trzech miastach: Wenecji, Paryżu i Nowym Jorku. W wielkim skrótcie oglądamy rok z życia nowojorskiej rodziny, dodajmy, że rodziny bardzo dobrze usytuowane, a w jego trakcie: nowe związki, rozstania, zaręczyny, psychoanalizy, dzieci z różnych związków, nowego męża przyjaźniącego się z eksmałżonkiem, porzucenie tradycji spotkań przy choince - słowem wiele. A wszystko to razem to opowieść o miłości wyrażanej poprzez piosenki. Ciekawostką jest, że piosenki śpiewają takie gwiazdy kina jak: Julia Roberts, Goldie Hawn, Edward Norton, Alan Alda, Tim Roth, Drew Barrymore, Natalie Portman. Widać, dla Woody'ego Alena gwiazdy zrobią wiele.


Wbrew informacji na okładce wydania, obraz zapisany jest w proporcjach 4:3 (jako obraz pełnoekranowy), a nie jak napisano 16:9 (obraz panoramiczny). Obraz z pozoru wygląda na bardzo dobry, jednak po bliższym przyjrzeniu się widać na nim efekty kompresji w postaci delikatnie drżących fragmentów obrazu oraz niedużego ziarna. Pierwszy z efektów widać momentami dosyć wyraźnie, drugi jest zauważalny, ale denerwujący stanie się jedynie, gdy będziemy oglądali obraz z naprawdę niedużej odległości.


Ścieżka dźwiękowa, zarówno oryginalna jak i z polskim lektorem, zapisana jest w formacie Dolby Digital 2.0. Podczas "zwykłych" scen zapis ścieżki dźwiękowej dochodzi wyłącznie z głośnika cenralnego, natomiast w scenach muzycznych całość rozłożona jest na cały przód - oprócz głośnika centralnego do gry włączają się wtedy także przednie głośniki efektowe. Rezultat taki powstaje przy wykorzystaniu dekodera Dolby Pro Logic, który w większości systemów kina domowego automatycznie przejmuje dekodowanie dźwięku dwukanałowego, czyli takiego formatu z jaki mamy do czynienia przy tym tytule. Szczerze odradzam oglądanie filmu w wersji z lektorem. Nie ze względu na złą jakość, gdyż nie można jej czegokolwiek zarzucić, ale słuchanie lektora w musicalu to tak jakby słuchać tłumacza podczas oglądania teledysków zagranicznego artysty.


Na materiały dodatkowe składają się trzy pozycje. Pierwszą z nich jest materiał z planu (5 min, lektor), drugą wywiady (5 min, lektor), trzecią zwiastuny: "Wszystko o mojej matce", "Porozmawiaj z nią", "8 kobiet", "Ziemia niczyja", "Prosta historia", "Jej wysokość Afrodyta". Dwa pierwsze materiały łączy dosyć dużo, gdy oba wyglądają tak jakby powstały z tego samego materiału źródłowego. Dla odróżnienia wywiady nie mają wplecionych żadnych fragmentów z planu zdjęciowego, których wiele w pierwszym z materiałów.


Woody Allen najczęściej prezentuje swoje filmy w prostych formatach: obraz niepanoramiczny, dźwięk jak najprostszy - mono lub stereo. W związku z tym przyjęte parametry obrazu i dźwięku nie powinny być dla nas żadnym zaskoczeniem. Wydanie DVD przygotowano na przyzwoitym poziomie.

Przemysław Basiak, 24 lutego 2003, www.stopklatka.pl