Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Woody Allen w Polonii - Konkurs rozstrzygnięty
kultura.polskieradio.pl

Woody Allen podbił serca polskiej publiczności swoimi filmami. W ostatnim czasie na nasz rynek wydawniczy trafiły książki jego autorstwa. Od 15 listopada Allen triumfuje na deskach Teatru Polonia. Wszystko za sprawą premiery spektaklu "Bóg".

Wraz z premierą spektaklu "Bóg" teatr Krystyny Jandy obchodzi swoje 3 urodziny. Kiedy aktorka i reżyserka otwierała dużą scenę, planowała, że pierwszych widzów powita spektaklem, którego ekranizację mogliśmy zobaczyć dzieki amerykańskiemu reżyserowi. Nie udało się. W zamian były "Trzy siostry" Antoniego Czechowa. Bardzo dobrze się stało, że ten spektakl prezentujemy właśnie teraz - przyznaje Krystyna Janda. Po zmaganiu, jakim było stworzenie nowej sceny, na taki manifest nie odważyłabym się nigdy. Po wielu teatralnych wieczorach, premierach wiem, że Woody Allen zasługuje na nasz entuzjazm, pracę i wiarę. Spektakl robimy dopiero teraz, jako jedna z wielu naszych propozycji. Jest na swoim miejscu i możemy kpić, śmiać się, cieszyć tym tekstem i tymi żartami z teatru, jego misji, biorąc dużo powietrza w płuca, bez skrepowania, zahamowań, grając od kulisy do kulisy, jak to się ładnie w środowisku nazywa.

O czym jest "Bóg"? Dwóch Greków zastanawia się jak zakończyć sztukę zgłoszoną do konkursu dramatycznego w starożytnych Atenach. Po chwili jednak okazuje się, że doskonale zdają oni sobie sprawę z tego, iż są tylko postaciami scenicznymi w sztuce napisanej przez kogoś innego, granej właśnie na scenie... Jak to u Allena bywa, tekst skrzy się humorem, uwydatniając nieprawdopodobny absurd otaczającego nas życia. Allen powtarza też kilkakrotnie przetwarzany żart. W pewnym momencie ze sceny pada pytanie: "Czy Bóg istnieje? Jeśli tak, to koniec. Trzeba będzie ponieść karę za grzechy. Wiadomość końcowa dla publiczności w formie przesłanki przyniesionej przez posłańca brzmi: Bóg umarł. Stop. Jesteście zdani na siebie. Stop."
Nie jest to sztuka, tylko po to, żeby się śmiać. Oczywiście nie będzie brakowało zabawnych scen, ale chodzi tu o coś głębszego. I to jest moim zdaniem główny walor tego tekstu. Myślę, że jest to spektakl dla bardziej wtajemniczonych - wyjaśnia Krystyna Janda.

W trakcie spektaklu, będzie można usłyszeć głos samego Allena. Reżyser nagrał fragment tekstu specjalnie dla publiczności Teatru Polonia. Jak przyznaje Krystyna Janda ze zdobyciem tego typu materiału, nie było większych problemów. Wszystko odbyło się za pośrednictwem dyrekcji ambasady amerykańskiej, która zapytała, Allena czy zechciałby przeczytać fragment rozmowy telefonicznej. Po dwóch tygodniach Krystyna Janda otrzymała pozytywną odpowiedź. Przesłała tekst w języku angielskim Allenowi i w bardzo krótkim czasie otrzymała taśmę z nagraniem. Myślę, że to świadczy o tym, jakim wspaniałym człowiekiem jest Woody Allen - dodaje Janda.

W spektaklu występują: Elżbieta Czerwińska, Maria Seweryn, Patrycja Szczepanowska, Michał Breitenwald, Piotr Machalica i Cezary Żak oraz aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski, Marcin Perchuć i Maciej Wierzbicki. Autorem muzyki jest Paweł Mykietyn.

Sztuka Allena trafiła na polski rynek w 1987 roku. Wywołała duże zainteresowanie. Kilkakrotnie była wystawiana na polskich scenach, m.in. w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem, powstała też wersja zrealizowana dla Teatru Telewizji przez Wojciecha Biedronia.