Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Śladami Woody Allena.
Donald Hiscock, The Guardian / film.onet.pl

Woody Allen skończył niedawno 70 lat. Jest więc okazja, żeby wybrać się na spacer po Manhattanie i odwiedzić miejsca, które inspirowały reżysera.


Prawdą jest, że Nowy Jork w wydaniu Allena to miasto romantyczne i wyidealizowane. Reżyser portretuje głównie elegancki świat białej klasy średniej, a na ulicach nie widać biedy. Jednak tym, którzy ulegli czarowi miasta gorąco polecamy spacer śladami artysty.

Sercem allenowskiego świata jest Upper East Side. Tu, wśród eleganckich i drogich apartamentów reżyser mieszka i tu, kilka kroków od własnego domu, kręci zwykle swoje filmy. Spacer po planie filmowym Allena, podobnie jak narracja na początku "Manhattanu", może się rozpoczynać na wiele sposobów. Doskonałym punktem startowym będzie taras na dachu Metropolitan Museum of Art po wschodniej stronie Central Parku. Stąd właśnie roztacza się cudowny widok na budynki otaczające park i rosnące pod nimi drzewa. Najpiękniej wygląda to jesienią. Żeby jednak móc się wdrapać na dach muzeum, trzeba kupić bilet wstępu. Przy okazji można więc spędzić parę godzin w tej wspaniałej świątyni sztuki. Potem jeszcze lunch w znakomitej tutejszej kafejce i możemy rozpocząć marsz.

Idziemy na północ Piątą Aleją w stronę Guggenheim Museum. Budynek zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta ma kształt kilku betonowych pierścieni nałożonych na siebie. Od czasów "Manhattanu", kiedy to Izaak oraz jego nastoletnia przyjaciółka zostali artystycznie upokorzeni w jednej z tutejszych sal, muzeum przeszło renowację.

Idąc stąd 89-tą Ulicą w stronę Drugiej Alei mijać będziemy wysokie apartamentowce na przemian z niskimi willami. Tu, między Park Avenue a Lexington znajduje się Dalton School - szkoła, do której chodziła Tracy, obiekt pożądania Izaaka. Kierując się dalej na wschód dotrzemy do głośnej i ruchliwej Drugiej Alei. Skręcamy w prawo, żeby dojść do Elaine's - restauracji, w której rozgrywa się pierwsza scena filmu. Wielbicielom Allena nie trzeba przypominać, że właśnie tu reżyser najchętniej spędza czas. Lokal położony jest w okolicy zwanej Yorkville, w której - jak w wielu nowojorskich dzielnicach - wytworność miesza się ze skromnością. W ciągu dnia restauracja zamyka swe podwoje, lekceważąc panujący wokoło ruch.

Idziemy dalej na południe wciągnięci przez rwącą rzekę przechodniów. W każdej chwili możemy przejść na równie ruchliwą Pierwszą Aleję. Stąd już tylko kilka bloków dzieli nas od East River. Dotarłszy do końca 58-ej Ulicy, w pobliże Sutton Place Park ujrzymy Queensboro Bridge. To właśnie tu Woody Allen i Diane Keaton późną nocą zachwycali się widokiem, jaki znamy z plakatu do filmu "Manhattan". Co prawda nie ma już ławki, na której wówczas siedzieli, ale wciąż jest to tak samo spokojne miejsce, gdzie eleganckie panie wyprowadzają (lub wynoszą) na spacer swoje pieski.

Z Sutton Place kierujemy się na zachód, wzdłuż 59-ej Ulicy, aż docieramy do Lexington Avenue. Tu znajduje się słynny Bloomingdale's. Sklep od dawna cieszy się dużą renomą wśród nowojorczyków, jako miejsce, w którym dobrze się pokazać. Mając w pamięci ryzykowną znajomość dwójki bohaterów "Manhattanu", uważajmy jednak na dział z perfumami.

Skoro mowa o zakazanych związkach, udajmy się wzdłuż Lexington Avenue w stronę Midtown. W tych okolicach znajdziemy najlepsze hotele w mieście. Dochodzimy do 55-ej Ulicy i dalej kierujemy się na zachód do Piątej Alei. Tu stoi St Regis-Sheraton - hotel w stylu barokowym zbudowany ponad sto lat temu, gdzie Michael Caine i Barbara Hershey mieli swoje potajemne schadzki w filmie "Hannah i jej siostry".

Chcąc znaleźć jakąś niezbyt drogą restaurację dochodzimy 55-tą Ulicą do Siódmej Alei. Do Carnegie Deli przychodzą nieprzebrane tłumy turystów, ale można tu naprawdę dobrze zjeść. To tu kręcono niektóre sceny do filmu "Danny Rose z Broadwayu" i tu sam Woody Allen też lubi czasem coś przekąsić.

Idąc kawałeczek dalej dotrzemy do Broadwayu. Ulica ta jest kręgosłupem Manhattanu. Dojdziemy nią na Columbus Circle. Tu znajduje się brama do Central Parku. My jednak skierujemy się dalej wzdłuż Central Park West, w stronę 67-ej Ulicy. Wchodząc tędy do parku miniemy Tavern on Green, gdzie producent grany przez Alana Aldę oferował Woody Allenowi pracę w filmie "Zbrodnie i wykroczenia".

Tak więc znów jesteśmy w parku. Idąc na północny wschód znajdziemy się z powrotem tam, skąd wyruszyliśmy. A więc, miłego spaceru!