Woody Allen :: menu
napisy l linki l index
biografia l filmografia l cytaty l książki l wiadomości l foto l wywiady l artykuły l nagrody l dvd l muzyka l teatr
Za kulisami: Klątwa skorpiona.
http://www.e-zone.pl/

Woody Allen znów w Nowym Jorku, znów jazzujący - tym razem w latach 40. - i znów komediowo-kryminalny. "Lubię pewne okresy. Lata 20., 30. i 40. w Nowym Jorku były szalenie ekscytujące. To były czasy gangsterów i hazardzistów. Muzyka była wspaniała, stroje były wspaniałe. To są po prostu czasy, które mi się podobają" - mówi Woody Allen.

W swoim najnowszym filmie Allen wciela się w postać detektywa z towarzystwa ubezpieczeniowego, niedorajdy w życiu, ale w swym fachu najskuteczniejszego. Detektyw CW Briggs zostaje pewnego dnia zahipnotyzowany i "na żądanie Jadeitowego Skorpiona" okrada sejfy klientów swej firmy. Nie koniec na tym - Jadeitowy Skorpion zahipnotyzował także największego wroga Briggsa: piękną, wyniosłą, zimną i zamierzającą doprowadzić do zwolnienia detektywa z pracy pannę BettyAnn Fitzgerald (Helen Hunt). Pod wpływem hipnozy oboje czują do siebie niezwykłą namiętność...

"Grałam w wielu komediach, ale nie mogłam się powstrzymać od śmiechu słuchając ripost Woody'ego-Briggsa na moje kwestie" - wyznaje Helen Hunt. - "Fitz, jak moją postać nazywają koledzy z pracy, jest po prostu ślepa, jeśli chodzi o mężczyzn i miłość. Potrafi stawić czoła mężczyznom w pracy, ale nie w prywatnym życiu. Jej sekretny romans biurowy i miłość do szefa jest jej największą słabością. Było wspaniale móc zagrać dwoistość tej postaci, jej siłę, ale i jej zagubienie".

"Nigdy nie byłem zahipnotyzowany, nigdy nie było ku temu powodu, ale to jest śmieszna hipoteza, że mógłbym być" - twierdzi Woody Allen. Tak, tak, pod wpływem hipnozy można - jak się przekonamy - uznać Helen Hunt za niezwykle seksowną, a wyrzucić z łóżka kociaka takiego jak Charlize Theron (lekko zwariowana córka ofiar kradzieży dokonanej przez Briggsa). Podobno hipnoza była w Stanach bardzo modna w latach 40., ale mocne osadzenie w czasie jest tu tylko kostiumem: współczesna historia byłaby pewnie tak samo wiarygodna. Nie mielibyśmy jednak okazji obejrzeć Charlize jako wampa z tamtych czasów! "Kiedy po raz pierwszy Woody rozmawiał ze mną o roli Laury, powiedział: 'gdybym robił ten film w latach 40. Dałbym tę rolę Lauren Bacall. Jesteś zainteresowana?' Kto nie wykorzystałby szansy bycia Lauren Bacall? Kocham postać Laury, a szczególnie kocham jej stroje, ale niestety nie mogłam ich zatrzymać" - opowiada Charlize.

Scenografia i kostiumy Klątwy skorpiona są niezwykle dopracowane, lekko brązowe, ciepłe, miękkie zdjęcia dopełniają wrażenia podróży w czasie. Jednak najmocniejszym elementem filmu jest język, wspaniałe pojedynki na słowa między Briggsem i Fitz, mało chyba prawdopodobne w latach 40., ale przezabawne. Ach, umieć wymyślać na poczekaniu tak cięte riposty!

Podobnie jak Helen Hunt, po raz pierwszy u Allena pracował w Klątwie skorpiona Dan Aykroyd - szef Fitz i jej kochanek. Allen twierdzi, że od lat chciał zatrudnić Aykroyda, ale nie miał dla niego odpowiedniej roli. "Cieszę się, że dostałem rolę prawdziwego łajdaka z lat 40. Było warto czekać" - mówi Aykroyd. To samo mogą powiedzieć widzowie!